Nic nedokáže člověka pohladit po duši a na těle více než předení a teplý voňavý kožíšek. Kočky jsou vynikající společníci. Jsou láskyplné, přítulné a mnohem více nezávislé než pes. Naše předchozí články vám prozradí, jaké vybavení z chovatelských potřeb kočka potřebuje, jaké jsou nejčastější zdravotní potíže nebo jak si poradit, když kočka „zlobí“. Jaké ale zvolit plemeno? Mají různá plemena rozdílné povahy nebo se liší jen vzhledem? Jsou některá plemena koček náročná a nevhodná pro začátečníky? A jak se v nich vyznat?
Kritéria pro výběr
Na světe je v současnosti přes 70 plemen koček a většina z nich má svou specifickou povahu, potřeby a nároky na prostor. Samozřejmě, že ne všechny jsou u nás snadno dostupné, ale výběr je i tak pestrý. V potaz je potřeba brát nejen vizuální stránku, ale i povahu, časovou náročnost spojenou s péčí, velikost, do které doroste, hlučnost a ochotu trávit čas o samotě.
Při výběru si tedy položte základní otázky a upřímně na ně odpovězte.
- Kolik mám doma prostoru? Každá kočka potřebuje své útočiště, kde bude mít pelíšek, škrabadlo, hračky a misky na krmení a zvláštní prostor pro kočičí WC. Máte na tyhle věci doma místo?
- Mám možnost a chci pouštět kočku ven? Aktivní plemena potřebují pravidelnou dávku pohybu k vybití energie. Zároveň musíte zvážit rizika spojená s tím, když kočka chodí ven.
- Kolik času jí mohu věnovat? Některé kočky vyžadují každodenní péči o srst, mladá zvířata a aktivní plemena zase pravidelnou hru s hračkami a interakci s majitelem.
- Bude o kočku postaráno přes den nebo mám čas jenom večer? Většina koček si chce pravidelně hrát a mají rády společnost.
- Cestuji hodně nebo jsem většinu času doma? Má se kdo postarat o kočku v době mé nepřítomnosti?
Pokud odpovíte na tyto otázky upřímně, můžete rychle vyloučit plemena koček, které pro vás jednoduše nepřichází v úvahu.
Žijete-li například v městském bytě bez balkonu a zahrady a máte málo času, jsou pro vás nevhodné kočky milující svobodu a volný výběh jako:
- Norská lesní kočka
- Evropská krátkosrstá kočka
- Bengálská kočka
- Sibiřská kočka
Tato zvířata milují pohyb a v malém bytě bez možnosti výběhu by nebyla šťastná.
Místo toho můžete uvažovat o kočkách milujících klid jako:
- Ragdoll
- Perská kočka nebo oblíbená
- Britská kočka
Důležité je si uvědomit fakt, že většina koček není rádo o samotě. Pokud musíte denně do práce a kočka by měla být celý den sama, stojí za úvahu, zda si nepořídit kočky dvě. I přes to ale některá plemena, jako Siamská nebo Balijská kočka tráví čas radši s lidmi než s dalšími kočkami. A nakonec dlouhosrsté kočky jako zase potřebují každodenní péči o srst a pokud jich máte víc, tak se čas trávený péčí násobí.
Kde získat informace
V dnešní internetové době není problém získat nepřeberné množství informací ihned a zadarmo. Musíte mít však na paměti, že ne všechno, co se píše na internetu je pravda. Může vám ale posloužit pro vyhledání konkrétních chovatelských stanic. Ty, pokud jsou kvalitní a o svoje svěřence se opravdu zajímají, by vám měli poskytnout spousty užitečných informací o daném plemeni a poradit, zda je vhodné právě pro vás. Dalším zdrojem ověřených informací jsou výstavy koček. Tam se můžete porozhlédnout, jak jednotlivá plemena vypadají naživo, jak se chovají a osobně si popovídat s jejich chovateli nebo získat kontakty na ně. A v neposlední řadě nezapomínejme ani na klasické atlasy plemen v knižní podobě, které obsahují ucelené a ověřené informace.
Výhody čistokrevných plemen
U čistokrevných koček můžete odhadnout jejich povahu. Ačkoli se od sebe každý jedinec samozřejmě liší, určité chování má každé plemeno vrozené, stejně jako třeba potřebu pohybu a také nezapomínejte ani na genetické předpoklady k různým onemocněním. S rozhodnutím vám pomůže také článek „Kočka z chovné stanice nebo kočka z útulku“, kde najdete podrobnější informace.