Lze kočku vycvičit?

Všeobecné přesvědčení, že kočku nelze vycvičit, protože je příliš svá, nezávislá a tvrdohlavá, by se dalo považovat za mýtus. V zásadě platí, že pozitivní motivací lze vytrénovat jakékoliv zvíře. Pomůže k tomu moře trpělivosti, klidný přístup a lákavé pamlsky. Jak tedy přistupovat k tréninku, tak hrdého zvířete, jakým kočka bezpochyby je?

Zásady tréninku kočky

Kočky jsou vysoce inteligentní a nezávislá zvířata. Jejich výchova a trénink jsou obtížné, ale ne nemožné. Výcvik koček musí probíhat jinak než u psa. Musíme si uvědomit, že ji nejde o radost majitele, ale o její vlastní prospěch. V podstatě musíte kočku přesvědčit, že to ona trénuje vás. Zásady kočičího tréninku by se daly shrnout takto:

  • Trpělivost – té bude za potřebí hodně, ze začátku musíte zjistit co na vaši kočku platí a čím ji nejlépe nalákáte ke spolupráci.
  • Trénink prokládaný hrou – povely a triky trénujte v krátkých intervalech klidně i jen v řádu pár minut. Mějte na paměti, že kočka nevydrží trénovat několik hodin a po chvíli ji přestanete zajímat. Proto po úspěšném pokusu, nechte kočku vydovádět s hračkou nebo nabídněte jiný druh odpočinku.
  • Jeden povel či trik – učte se spolu s vaší společnicí vždy jeden konkrétní povel či trik a na další přejděte až v okamžiku, kdy předchozí zvládá a dostatečně chápe.
  • Výcvik zařaďte do denní rutiny – například pokud večer dáváte kočce ke granulím konzervu nebo syrové maso, můžete trénovat předtím. Kočka si tyto dvě situace spojí dohromady a bude ochotná trénovat. Další vhodné zařazení tréninku může být před nebo po pravidelném česání a údržbě srsti, kdy před česáním tréninkem kočku unavíte a v případě tréninku až po česání bude trénink fungovat jako odměna za zvládnutí péče o srst.
  • Nikdy nepoužíváme fyzické tresty – a to ani v případě, pokud chceme kočku odnaučit nějaké nežádoucí chování. Tresty na kočky nefungují a pouze ničí důvěru a vzájemný vztah s majitelem.

Hračky pro kočky NUFNUF

Jak na konkrétní povely a triky

Povely a triky trénujte v různých částech bytu a nespojujte je pouze s konkrétním místem. Zároveň respektujte zóny odpočinku kočky, tedy tam kde má pelíšky a tato místa nechejte určená jako území kočky, kde se bude cítit v bezpečí a nerušená. Máte-li více koček, musíte si uvědomit, že každá má jinou povahu a vyžaduje jiný přístup, trénujte je odděleně.

Jméno a přivolání

Jeden z prvních povelů, který vás napadne, když si domů přinesete kotě. Naučit ho reagovat na jméno není v zásadě žádný problém. Jméno opakujte pokaždé v přítomnosti kočky a ideálně vždy stejně bez zdrobnělin a úprav. Za každou náhodnou a později i cílenou reakci můžete nabídnout odměnu, případně použít zvuk klikru a odměnu. Jméno opakujte také při každém plnění misky na krmivo.

Dej pac

  • Posaďte se před svoji kočku, dotkněte se její tlapky nebo ukažte, že máte dobrotu, aby kočka tlapku zvedla. Přitom řekněte povel „dej pac“.
  • Jakmile packu zvedne, chyťte ji a jemně jí potřeste. Pochvalte ji, nebo použijte výcvikový klikr a dejte jí zmíněnu dobrotu.
  • Časem už odměňujte jen pořádné zvednutí tlapky.

Přines

  • Připravte si oblíbenou kočičí hračku. Po skončení tréninku ji zase ukliďte a používejte ji výhradně pro tuto činnost.
  • Trénujte v době, kdy si s kočkou jen tak hrajete. Hračku hoďte malý kousek od sebe, aby za ní kočka běžela a dejte povel „přines“.
  • Zatímco kočka „loví”, vezměte si pamlsek a dejte ho kočce k čumáčku tak, aby byl co nejblíž hračce. Jakmile hračku získáte, použijte klikr nebo pochvalu a předejte pamlsek.
  • Po několika dnech můžete zkusit další krok. Hračku někam položte a zkuste říct „přines“. Kočka si s ní pravděpodobně jen začne hrát. Vždy, když se s hračkou přiblíží k vám, klikněte nebo kočku pochvalte a dejte jí odměnu.
  • Časem ji odměňujte pouze tehdy, pokud vám hračku opravdu přinese – do ruky, nebo velmi blízko vás.

Udržujte dostatečnou pozornost kočky a v nejlepším trénink ukončete.  Výše zmíněné postupy fungují na jakýkoliv trik, který si vymyslíte. Důležité je nevzdávat se při prvních neúspěších.