Chovat kočku můžeme různými způsoby. Nejběžnější praxí je chov koček v bytě bez přístupu ven. Dalším způsobem mohou být takzvané „katerie“, kde žije kočka v bytě a přístup ven má formou venkovní voliéry většinou spojené se vstupem do domu. S poslední formou chovu koček se stále hojně můžeme setkat na vesnicích, ale i ve městech může být běžné, že má kočka neomezený přístup ven a domů chodí, až sama uzná za vhodné. Jaká jsou rizika tohoto způsobu chovu? Na co se připravit, pokud kočku pustíme bez kontroly ven?
Úrazy, choroby, parazité
Nevylučujeme, že kočka může celý život chodit ven a nic se jí nestane. Z praxe ale víme, že se setká minimálně s parazity nebo menšími poraněními způsobených kočičí šarvátkou. V případě, že kočka není kastrovaná, může se domů vrátit s nechtěným dárkem v podobě koťat.
Mezi nejčastější rizika můžeme zahrnout:
- Parazité. Ať už se jedná o parazity vnější nebo vnitřní, nechráněná kočka si časem vždycky nějaké nevítané návštěvníky donese z venku s sebou. Prevencí je tedy aplikace antiparazitik. Jejich různé formy jsme popsali v článku „Blechy a klíšťata“. Pokud si nejste jisti, s výběrem vám vždy pomůže váš veterinář. Aplikaci přípravku si pečlivě zapisujte a pravidelně aplikujte přípravky nové po vypršení doby jejich působení. Donese-li kočka z venku například blechy, není to nepříjemné jen pro ni. Blechy prakticky ihned zamoří celé prostředí, tedy i váš byt. Čeká vás pak nepříjemný a dlouhý úklid, kdy musíte vyprat všechny kočičí pelíšky a deky, vaše lůžkoviny, koberce a podobně.
- U koček musíme dávat pozor, aby přípravky neobsahovaly látku permethrin. Ten je pro kočky silně toxický i při pouhém použití na kůži. Způsobuje poškození očí, záchvaty, svalovou slabost a záškuby, třas, dušnost. Pokud není kočce rychle poskytnuta pomoc, dochází k poškození jater a ledvin, které může být nevratné.
- Drobná poranění. Ať už z kočičích šarvátek, v podobě kousných ran nebo škrábanců, či způsobené například průlezem nevhodného místa. Pro tyto případy, je dobré mít vybavenou zvířecí lékárničku. V těchto případech nejvíce využijete dezinfekci, jako je například olej na rány nebo i roztok k čištění uší. Případné rány vždy musíte ošetřit, protože hrozí riziko vzniku abscesů či jiných kožních potíží.
- Nemoci.
- Panleukopenie. Takzvaný kočičí mor, který se přenáší trusem, močí a jinými sekrety a to i nepřímo z kontaminovaného prostředí. Jedná se o virus, který je vysoce odolný v prostředí a rezistenční vůči dezinfekčním přípravkům. Prevencí je mít zvíře vždy řádně očkované.
- Gastrointestinální potíže. Zvracení, průjem. V případě venkovních koček nemůžete mít nikdy úplnou kontrolu nad jejich stravou. I přesto, že jim do misky předkládáte tu nejlepší stravu, může se chodit dokrmovat do sousedství, či si lovit myši nebo ptáky. V případě alergiků nebo jiných dietních omezení je chození ven zbytečná komplikace.
- Vážné úrazy, pády, srážka s autem. Zbytečné zkrácení kočičího života, o kterém se ani nemusíte dozvědět, protože se vám kočka nevrátí domů.
Zatoulání a ztracení
Riziko, s kterým musíte počítat vždy, když kočku pustíte ven. Například kocouři, kteří nejsou kastrovaní, jsou schopni ujít velkou vzdálenost za mrouskající se kočkou a nemusí cestu naleznout zpět. Kočky na lovu se také mohou zatoulat daleko, nebo pokud kočka zabřezne, nemusí se vrátit až do porodu domů, dokonce ani po něm.
Pokud i přes všechna rizika chcete pouštět kočku ven, měla by být řádně očkovaná a chráněná antiparazitiky a také čipovaná. Čip nezapomeňte zaregistrovat v různých registrech, abyste jako majitelé byli snadno dohledatelní.
Kočce také můžete pořídit obojek se známkou. Pozor si ale dejte, aby seděl přesně. Nesmí být moc volný, aby se nezachytil například při průlezu plotem nebo ve křoví a nedošlo ke škrcení. Kočky obecně obojky moc nemusí, ideální je trénovat už od koťátka.
Kompromisem mezi volným touláním a trvalým pobytem v bytě může být pořízení obojku a vodítka a kočce dopřát procházky takto. Opět tomu ale musí předcházet pozvolný trénink. Její silné lovecké pudy uspokojí divoké hry s hračkami pro kočky a s vámi, což pěkně upevňuje vzájemný vztah.