Přinesli jste si domů vrnící chlupatou kuličku. Podle článku „Potřeby pro kotě“jste ji pořídili veškeré vybavení k zajištění jejího komfortu. Co ale dělat dál, aby se něco nepokazilo? Kde nejčastěji dělají majitelé koček chyby?
1) Kravské mléko pro kočku? Raději ne!
Obrázek kočičky u misky s mlékem máme zažitý z různých pohádek, říkadel a obrazů venkova, kdy naše babičky mléko kočkám opravdu dávaly. Pravdou je, že většina koček trpí nesnášenlivostí laktózy, tedy mléčného cukru. Tato nesnášenlivost způsobuje kočkám trávící potíže. A ačkoliv se mezi kočkami najdou jedinci, kteří s mlékem problém nemají, k ničemu ho nepotřebují. Kočka je masožravec a potřebuje maso. Pořiďte jí raději kvalitní krmivo a pamlsky.
2) Krmení kočky pouze suchým krmivem
Při pořizování krmiva pro kočku mějte na paměti, že kočky od přírody nemají velkou potřebu pít. U koček se tedy doporučuje pořídit jak krmivo granulované, tak i mokré (ve formě kapsiček, paštik či konzerv - i u nich dbáme na složení).
Oba druhy krmiva mají své výhody:
- Suché krmivo pro kočky mívá ve složení přesně to, co kočka potřebuje. Kočičí granule se obohacují například o taurin, což je esenciální aminokyselina, která je pro kočky nezbytná, ale neumí si ji v těle vytvořit. Je důležitá pro správnou činnost srdce, sítnice, pomáhá s reprodukcí a trávením. Suché krmivo obrušuje zuby od zubního plaku, podporuje žvýkací svaly a v misce pro kočky ho můžete ho nechat celý den bez rizika množení bakterií.
- Víte, že na rozdíl od psa, si kočka rozloží potravu až na 20-30 malých porcí denně a proto je důležité nechat ji krmení po celý den k dispozici. Psům krmivo naopak odebíráme, jak už jsme psali v článku o výživě štěňat.
- Mokré krmivo pro kočku zajistí přísun tekutin. I tak je ale důležité zajistit čerstvou vodu, třeba ve formě fontánky, která je pro kočky lákavější než voda v misce.
- Nedostatečný pitný režim způsobuje kočkám vážné zdravotní potíže, zejména tvorbu močových kamenů či selhávání ledvin.
3) Nedostatečná socializace koček
Kočky, stejně jako psi potřebují socializovat. Navyknout na manipulaci, především na péči o srst, uši a drápy. Usnadní nám to návštěvu veterináře i samotnou péči doma. Koťátka zvykáme na přenosné boudičky či cestovní batohy, nenecháváme je škrábat nábytek, skákat na stůl a podobně.
I když se kočky chovají trochu odlišně než pes, jejich výchova je stejně důležitá. Správnou socializací a zvykáním na různé situace si ušetříme pár nepříjemných kousanců a škrábanců například při řešení zdravotních potíží.
4) Málo pozornosti
Mohlo by se zdát, že kočky nepotřebují tolik pozornosti jako psi. Je pravdou, že kočičky nemusíme pravidelně venčit, ale pokud se jim nebudeme věnovat, začnou se nudit. Nuda u koček způsobuje:
- Agresi
- Nadměrné mňoukání
- Škrábání nábytku
- Některé kočky se mohou nudou sebepoškozovat
- Záměrné vykonávání potřeby mimo kočičí toaletu
Takovému chování zamezíme, pokud si najdeme čas na společné hraní, ke kterému pořídíme různé hračky. Kočky je rády loví, navíc takové hraní podpoří fyzickou aktivitu, což je prevence obezity. Pro chvíle, kdy nejsme doma, skvěle zafunguje škrabadlo, které zároveň může sloužit i jako místo odpočinku.
5) Kastrace koček? Určitě ano!
Pokud nemáme kočičku určenou do chovu, neplánujeme koťata a nechceme v případě venkovních kočiček řešit, kam s koťaty, je nejlepší volbou kastrace.
Kočky chované doma trpí každou říji, protože mají silnou potřebu páření. Při nenaplnění této potřeby bývají nervózní, mňoukají a značkují. Trpí i majitelé, protože se v noci nevyspí a trpí i sousedé.
V případě kocourů se zvyšuje jejich agresivita a dominance a to i vůči majiteli. Kastrace je prevencí před vznikem nádorových onemocnění pohlavních orgánů, prevencí před vznikem zánětů dělohy a u kocourů snižuje agresivitu.
- Víte, že první mrouskání (říje) může nastat u koček už v 6 měsících života? Trvá 3-7 dní a opakovat se může 1x za měsíc, ale klidně i každé 2-3 týdny.