Pro kočky je březost a následný porod velkou fyzickou i psychickou zátěží, stejně jako pro feny a jiné samice v živočišné říši. Na vesnicích a okrajích měst přesto stále bývá zvykem kočky nekastrovat a nechat je volně potulovat po okolí. Velmi často se pak takové kočky vrací domů s dárkem v podobě březosti a následného porodu koťat. Ať už jste chovatel konkrétního plemene nebo máte kočičku jen na mazlíčka, přečtěte si následující řádky, ať víte co všechno březost a porod obnáší. Jaké přípravy je nutné udělat a jestli je potřeba do porodu koček nějak zasahovat.
Březost
Březost u koček trvá v průměru 63-65 dní, ale není neobvyklé, pokud kočka porodí zdravý vrh v dřívějším či pozdějším termínu. S březí kočkou není potřeba zacházet nijak zvláštně, zařídit ji ale musíte vysoce kvalitní stravu.
- Hmotnost koček stoupá postupně od nakrytí až k porodu. Nemají nijak extrémně zvýšený příjem krmiva, ale přijímané krmivo musí být dostatečně kvalitní a vysoce stravitelné.
- Kočky ztratí při porodu zhruba jen 40% váhy nabrané v březosti a zbylých 60% využijí k laktaci.
- Ke krmivu musí mít březí kočka neomezený přístup, aby si sama regulovala energetické požadavky. Nezapomínejte tedy pravidelně dosypávat misky na krmení a nenechávejte je prázdné.
- Mokré krmivo v podobě různých konzerv a paštik pravidelně vyměňujte a podávejte pouze čerstvé. Nedojedené zbytky ihned odeberte, hrozí riziko bakteriální kontaminace, která může způsobit potrat.
- Suché krmivo uchovávejte na chladnějším tmavém místě a zamezte přístupu vzduchu kvůli žluknutí. To způsobuje vážné trávící obtíže. Perfektně vám s tím pomůže stylová taška na krmivo.
- Sledujte také hodnoty bílkovin v krmivu. Březím kočkám podáváme krmivo s obsahem alespoň 35% bílkovin v sušině.
Změny v chování nastanou u koček až poslední týden březosti. Kočka začíná hledat optimální místo pro porod a zdržovat se v něm. Vaším úkolem je takové chování vysledovat a přemístit kočce misky s krmením a vodou a také pelíšek. Můžete začít připravovat porodní bednu, ale mějte na paměti, že některé kočky půjdou do extrému a začnou se vyhýbat jakéhokoliv kontaktu s vámi. Jiné naopak budou až příliš přítulné a vyhledávat vaši blízkost. Proto se porodní bednou může stát nečekaně i vaše postel nebo zásuvka na věci.
Porod
Samotný porod má 3 fáze, přičemž druhá a třetí fáze se opakují s každým dalším kotětem a třetí fáze tak navazuje na další druhou fázi.
- 1. fáze porodní začíná nepravidelnými kontrakcemi, které ještě nejsou úplně zřetelné. Můžeme pozorovat zrychlené dýchání a neklid v porodní bedně, kdy kočka škrábe a připravuje si hnízdo. U prvorodiček může tato fáze trvat klidně až 36 hodin.
- 2. fáze porodní začíná zesílením kontrakcí, které naberou na pravidelnosti, a kočka tlačí první plod. Jakmile plod projde pánví, objeví se plodový obal v porodních cestách a jeho vnější část praskne. Vnitřní část plodového obalu zůstává a pomáhá průchodu kotěte.
- 3. fáze porodní je vlastně vypuzení plodových obalů a placenty. V tuto chvíli také dojde ke stahování dělohy v místě, kde byl plod a plynně přechází ve fázi 2., tedy k porodu dalšího kotěte.
Na co nezapomenout a kdy případně asistovat
Kočky obvykle nepotřebují s porodem pomáhat. Můžete tedy fungovat jako tiší pozorovatelé.
- Není neobvyklé, že kočky porod přeruší, v klidu si lehnou a kojí již narozená mláďata nebo se jdou najíst či napít. Přerušit porod mohou ale i z důvodu vaší přítomnosti a jdou hledat jiné místo vhodné k porodu. Toto přerušení může trvat 24-36 hodin.
- Zasahovat byste měli v případě, pokud se kotě objeví v porodních cestách, vidíte hlavičku nebo ocásek, ale dál se nic neděje. V takovém případě musíte pomoci kotě jemně vytáhnout ven.
- Okamžitou pomoc od veterináře potřebují kočky výrazně hysterické a neklidné, kočky naříkající bolestí nebo ty, které tlačí, jsou vyčerpané, ale není vidět žádný posun k porodu kotěte.
- Každému narozenému kotěti kočka vyčistí tlamičku, odkousne pupeční šňůru a sežere placentu i plodové obaly. Pokud tak nečiní, musíte zasáhnout vy. Obaly protrhněte rukou, tlamičku vyčistěte kusem látky nebo odsajte stříkačkou bez jehly, pupeční šňůru odstřihněte a přiložte kotě ke strukům na kojení.
- Po skončení porodu, vyměňte podložku v porodní bedně za čistou a doplňte měkkou dekou či jinými textiliemi. Nabídnout můžete kočce také pelíšek, do kterého koťata přemístí. Skvěle se k tomuto účelu bude hodit kočičí dům ve tvaru kostky, který poskytne soukromí a klid.
- Nezapomeňte ani na odčervení březí kočky 14 dní před porodem a poté po porodu společně s koťaty. Odčervovací přípravek by měl být proti plochým i oblým červům.