Záleží při výběru kočky na jejím pohlaví?

Jste spíše příznivcem koček více než psů a rozhodujete se o jejím pořízení? Máte jasno v tom, jestli pořídit kočku s PP nebo z útulku, ale ještě jste se nerozhodli pro pohlaví? Je chov kocourů odlišný od chovu koček a lze je chovat pohromadě? 

Kocouři

Mezi lidmi panuje názor, že kocouři bývají dominantnější a agresivnější vůči svému majiteli. Není to však úplně pravda. Většinou lidé označují jako dominantní a agresivní kočku, tu která je pravděpodobněji vystresovaná nebo má zcela jiný problém. 

Kocouři jsou hravější, energičtější. Sklony k agresivitě mívají v období páření, pokud nejsou vykastrovaní. Jsou-li zavření v bytě bez možnosti jít ven, můžou svoji frustraci řešit agresí vůči majiteli nebo ničením vybavení domácnosti. 

Kočky

Kočky jsou obvykle mazlivé a přátelské, ale také mezi nimi nalezneme divočejší povahy. V období říje jsou nekastrované kočky nervózní, projevují se hlasitým mňoukáním, mohou odmítat krmení či naschvál močit mimo kočičí toaletu. 

  • Víte, že první mrouskání (říje) může nastat u koček už v 6 měsících života? Trvá 3-7 dní a opakovat se může 1x za měsíc, ale klidně i každé 2-3 týdny.
  • Nekastrované kočky vás tak více potrápí než ty kastrované. Mrouskání je zátěž pro organismus a způsobuje určitou míru stresu, která se negativně odráží na chování jedince.

Zatím tedy není důvod myslet si, že jedno pohlaví je horší než to druhé. Povaha kočky záleží hlavně na:

  • Plemeni
    • Mainská mývalí, norská lesní, perská kočka, burmila či ragdoll bývají klidnější a vhodné i k dětem 
    • Mezi kočky s divokou a hravou povahou můžeme zařadit například barmskou kočku, evropskou kočku či kanadské spynxe, mezi divočejší kočky můžeme zařadit také kočku bengálskou, která je ale také velmi učenlivá.
  • kvalitě zážitků a zkušenostech z raného kotěcího období
    • zde opravdu záleží, z jakého prostředí kotě pochází a jaké zážitky mělo na startu svého života, všechny negativní zážitky se projeví i na jeho budoucím chování a povaze 

cestovní batoh pro kočky a psy

Prostředí, nemoci, výplň volného času

Tyto faktory také ovlivní, jak se bude kočka chovat, nehledě na pohlaví. 

Nemocné kočky se často straní majitele, nemají zájem o krmení ani hraní. Při dlouhodobé bolesti nebo nepohody se mohou začít projevovat i agresivitou.

Prostředí, ve kterém kočka žije, ovlivňuje její spokojenost a pohodu. V článku „Jak vybrat pelíšky pro kočky“ jsme se věnovali správnému výběru a umístění pelíšků. Kočka také potřebuje nějaké stimuly, které ji donutí k aktivitě a zaměstnají hlavu, i když se může zdát, že většinu času kočky prospí. K tomu výborně slouží nejrůznější hračky pro kočky a čas strávený hraním si společně s vámi. Chvíle nudy vyplní i chytře umístěná škrabadla. 

Kočkám také často vadí nevhodně umístěné misky pro kočky na krmení, špinavá kočičí toaleta nebo časté změny v domácnosti. Všechny tyto detaily ovlivňují náladu a chování vaši kočičky.

Chov více koček pohromadě

Některé kočky jsou silně teritoriální a ve společné domácnosti jinou kočku nesnesou. Pokud si pořídíte více koťat nebo mladých koček najednou, jsou schopny utvořit si jakousi smečku a vytvořit si v ní vlastní hierarchii. Stejně tak pokud pořídíte kotě k mladému jedinci nebo klidnému seniorovi. Ovšem ohlídejte, aby kotě seniora příliš moc nezatěžovalo a raději ho zaměstnejte zábavou v podobě hraček, hlavolamů a společně stráveného času. A seniorovi zajistěte klidné místo, kam se může před kotětem schovat.

Co se týče soužití kočky a kocoura v jedné domácnosti, nebývá v něm problém, ale musíte zamezit páření. Kočkám je jedno, kdo je jejich partner a tak se mezi s sebou páří i příbuzní. Nechtěných koťat jsou plné útulky či ulice ovládané toulavými jedinci. Pro psychickou pohodu vašich zvířat je vždy nejvhodnější kastrace.