FIV, FeLV a FIP - tyto tři tajemné zkratky značí nebezpečné kočičí onemocnění. Jedná se o obávané choroby, kterým se chce vyhnout každý, kdo má kočky rád. Pokud netušíte o čem je řeč, nebo se chcete dozvědět co nejvíc je tento článek právě pro vás.
FIV, virová imunodeficience koček
Pro lepší srozumitelnost a pochopení nemoci můžeme také používat termín kočičí AIDS. Nejedná se o zoonózu a přenáší se pouze mezi kočkami. Původcem nemoci je virus FIV ze skupiny retrovirů, stejný jako virus HIV u lidí. Tento virus je schopný včlenit svůj genom do hostitelské buňky. Očkování proti tomuto viru neexistuje.
Jak virus pronikne do těla a jak nemoc probíhá:
- Virus je vylučován slinami. Do těla se dostane při pokousání infekčním jedincem, pozřením kontaminovaného krmiva ze stejné misky na krmení či vodu, přes placentu, kojením a pohlavním stykem.
- Množí se velmi rychle, po nakažení nastupuje po několika týdnech akutní fáze nemoci
- Apatie
- Teplota
- Průjem
- Zánět spojivek nebo dásní
- Zvětšené uzliny
- Většina těchto příznaků poté odezní s postupnou tvorbou protilátek v těle a kočka se zdá na první pohled zdravá. Je však stále nositelem a přenašečem viru.
- Tato nemoc je nevyléčitelná, ale kočky většinou uhynou na jinou banálnější nemoc v důsledku oslabené imunity. Často se v těle tvoří různé záněty i více orgánů najednou.
Riziko nakažení můžete minimalizovat striktním chovem v domácnosti a kastracemi. Obzvláště kastrovaní kocouři mají pak minimální potřebu vydávat se na toulky a nedochází ani k bojům a šarvátkám s ostatními kocoury.
Péče o nakaženou kočku
- Nejdůležitější je úplný zákaz chodit ven.
- Omezte stres například vhodným umístěním a výběrem pelíšku, jak už jsme psali v článku zde. Kočkám záleží i na umístění misek na krmení a kočičí toalety. Stres perfektně snižuje bylinka šanta kočičí. Jejím extraktem můžete ovonět i hračky pro kočky a oblíbená místa, kde kočka nejraději odpočívá.
- Pravidelně kočku odčervujte a očkujte proti ostatním nemocem.
- Podávejte kvalitní krmivo, pravidelně misky umývejte a dezinfikujte.
- Zamezte prochladnutí, kontaktu s nemocnými zvířaty i lidmi.
Kočka s takovou péčí může i s touto nemocí žít dlouhý a spokojený život.
FeLV, virová leukémie koček
Ještě nedávno byla kočka s touto nákazou odsouzena k smrti. Naštěstí v dnešní době s kvalitní veterinární péčí a péčí od majitele může většina koček s FeLV žít dlouhý a spokojený život.
Virus FeLV existuje ve třech typech. Kočky mohou být nakaženi jedním nebo všemi typy najednou:
- FeLV- A závažně narušuje imunitní systém kočky a vyskytuje se u všech nakažených.
- FeLV-B způsobuje nádory a další abnormální růst tkání a vyskytuje se zhruba u poloviny nakažených koček.
- FeLV-C způsobuje silnou anemii (chudokrevnost) a vyskytuje se u 1% nakažených.
Virus je vylučován všemi tělesnými tekutinami včetně slin, nosních sekretů, močí, výkalů a krve. Přenáší se přímým kontaktem, vzájemnou péčí, sdílením misek na krmivo i vodu, přepravek a přepravních batohů, pelíšků pro kočky. Předán může být ještě v děloze nenarozeným koťatům či kojením a také kousnutím a škrábnutím. Nejcitlivější skupinou, která může být nakažena, je skupina koťat. Obzvlášť riziková jsou koťata od nakažené matky, koťata jinak nemocná a velmi mladá.
Příznaky:
- Ztráta chuti k jídlu
- Záněty kůže, močového měchýře a horních cest dýchacích
- Bledé dásně a další sliznice
- Trvalý průjem
- Špatný stav srsti
- Opakované záněty dásní
- Pomalá ztráta hmotnosti
- Onemocnění očí
- Zvětšené uzliny
Nakažené kočky nikdy nepouštíme ven a chováme pouze uvnitř. Nemohou tak nakazit další jedince, ale je to i prevence před setkáním s ostatními patogeny, s kterými by oslabený imunitní systém nemohl bojovat. Na rozdíl od nemoci FIV se nedoporučuje kočky očkovat proti ostatním onemocněním, na která se běžně vakcinuje. Krmíme nutričně vyváženou stravou. Takto nemocným kočkám nikdy nenecháváme v misce nedojedené mokré krmení, jakým jsou různé kapsičky a konzervy. S uchováváním granulí vám pomůže například univerzální taška na suché krmivo, která zajistí čerstvost a zamezí žluknutí krmiva. FeLV pozitivní kočky nikdy nemnožíme. Dle dohody s veterinářem zajistěte pravidelné prohlídky, kde se kontrolují oči, zuby, mízní uzliny, váha a také krev a moč.
FIP, infekční peritonitida koček
Tato nemoc prokazatelně způsobuje největší úmrtnost koček domácích, a to držených jak uvnitř tak i venku. Původcem je kočičí coronavirus zvaný FeCoV. Kočky se mohou nakazit a onemocnět v jakémkoliv věku, ale nejvíce ohroženou skupinou jsou kočky ve věku do 2 let. Nejvnímavější k rozvoji onemocnění jsou kočky z útulků, depozit nebo kočky žijící v jakýchsi smečkách například v zemědělských objektech.
Příznaky onemocnění moou být ve dvou různých formách:
- Suchá forma: chronická forma, která se rozvíjí několik let od nakažení. Čas od času vznikají v různých orgánech zánětlivá ložiska, únava, mírné hubnutí, zhoršený růst koťat. Objevují se také různé neurologické potíže, záněty očí, záněty kloubů a selhávání jater a ledvin.
- Vlhká forma: rozvíjí se u koček, které nemají dostatečnou imunitu. Začíná nechutenstvím, apatií. Objeví se zvýšená teplota, která nereaguje na léky proti ní. Postupně se objeví zvětšení dutiny břišní, kde se hromadí tekutina a také zhoršené dýchání z důvodu tekutiny v hrudníku.
U vlhké formy doba přežití nepřekročí 2-4 týdny. U suché formy kočky po nakažení přežívají 2-6 měsíců. Očkování proti této nemoci není možné a prevence výskytu není snadná. Mimo konkrétní coronavirus FeCoV se v populaci koček vyskytují také střevní koronaviry, které se snadno přenáší trusem a při nadměrném stresu či oslabení imunity mohou mutovat nebo podpořit vznik FIP.
O tom jak kočky chránit před různými onemocněními a stresem se můžete dočíst v článku „Na co si dát pozor pokud kočka chodí ven“.