Hotely a jiné druhy ubytování stále častěji nabízejí možnost ubytování se psem, stejně tak přepravní společnosti nemají s převozem zvířete problém. To způsobilo ohromný boom cestování společně s čtyřnohými kamarády. Je ale potřeba dodržet různá pravidla ať už se jedná o ochranu samotného zvířete nebo spolucestujících. Jaká to jsou a co všechno je potřeba před cestou zařídit?
Dokumenty a očkování
Do zemí EU je povinné mít psa očkovaného proti vzteklině a čipovaného, tyto úkony musí být zaznamenány v platném petpasu zvířete. Psi s tetováním cestovat mohou bez čipu, ale pouze ti, kteří byli tetovaní dříve než 3.července 2011.
Cestovat může zvíře až za 21 dní po provedení očkování, v případě přeočkování, které proběhlo v době platnosti předchozího očkování může zvíře cestovat ihned. Jak probíhá výdej pasu v praxi pokud nemáte štěně od chovatele čipované a s vlastním petpasem?
- Veterinář má u sebe v ordinaci sérii petpasů, které může vydávat. K vydávání pasů musí mít potřebnou registraci u veterinární komory.
- Nejprve zkontroluje zvíře, zda opravdu nemá čip. V případě, že ne, psa načipuje a vyplní s vámi pas všemi potřebnými údaji o vás a vašem zvířeti. Nalepí číslo čipu, orazítkuje a tuto stránku přelepí průhlednou folií, která zajistí, že údaje nebudou moci být přepisovány.
- Čipované zvíře pak může naočkovat potřebnou vakcínou.
- Poté pas zaregistruje v systému veterinární komory. Každý pas má svoje číslo a v systému je přiřazen konkrétnímu zvířeti s konkrétním čipem. Tato registrace je ze zákona pro veterináře povinná a je přístupná pouze veterinářům. V případě, že v budoucnosti budete potřebovat vystavit petpas nový, opět bude provedena změna v systému veterinární komory.
- V petpasu musí být uvedena osoba, kterou zvíře do zahraničí doprovází. Obvykle to bývá majitel, v jiném případě musíte mít jeho písemné zmocnění.
- Jednu osobu může při neobchodní cestě doprovázet maximálně 5 kusů zvířat. Výjimku tvoří například soutěže či výstavy.
- Pokud je pes čipovaný, ale máte pouze očkovací průkaz, musí být znovu naočkován proti vzteklině. Přelepování samolepek z očkovacího průkazu do pasu je trestné. Myslete na to v době přeočkování, pokud víte, že budete chtít se psem vycestovat ať nemusí zbytečně dostat další dávku vakcíny.
Při cestách do Velké Británie, Irska, Finska či na Maltu musí být zvíře odčerveno proti echinokokům a to 120-24 hodin před vstupem na území těchto zemí. Údaj o odčervení musí být opět zanesen v pasu a potvrzen od veterináře.
Konkrétní podmínky k cestování do různých zemí najdete na stránkách Státní veterinární správy nebo na zastupitelském úřadě dané země.
Pro vstup na území států mimo EU si musíte informace vyhledat s dostatečným předstihem, některé země vyžadují dodržení karantény nebo očkování či odčervení navíc.
Přípravy na cestu
Auto
Cestování vlastním autem vede k většímu komfortu a pohodlí, výhodou jsou pauzy na venčení a protažení. Co se samotné přepravy týče, měli byste mít psa na cestování autem navyknutého a musíte dodržet pravidla k zajištění jeho i vaši bezpečnosti. Rozhodně není vhodné mít psa volně v autě.
- Pro malá plemena můžete zvolit bezpečnostní autosedačku, kterou snadno připevníte bezpečnostním pásem nebo přepravní batoh.
- Velká plemena je nebezpečnější vozit v kleci do auta, kterou umístíte do kufru auta. Pro větší komfort ji můžete vybavit pelechy pro psy nebo měkkou dekou.
- V chovatelských potřebách pro psy je také možné sehnat speciálně upravený bezpečnostní pás, který instalujete do auta a připnete k němu obojek nebo postroj psa, zamezíte tak volnému pohybu psa v autě a jeho bezpečnost. Chcete-li se vyhnout chlupům na sedačkách, můžete pás doplnit ochranným autopotahem.
Pokud máte psa, který v autě zvrací, nekrmte ho před cestou alespoň 6 hodin, zajistěte ale pravidelný pitný režim. Vodu však před cestou i během ní dávkujte a nenechejte psa nahltat se velkého množství najednou. Pomoci může i podání klasického Kinedrylu pro lidi, jeho použití ale konzultujte se svým veterinářem.
Letadlo
- Podmínky pro přepravu zvířete najdete u své letecké společnosti, která vám poskytne veškeré potřebné informace a podmínky k přepravě zvířete.
- Obecně ale platí, že na palubu mohou pouze psi v přepravce o maximálních rozměrech nepřesahujících délku 48 cm, šířku 32 cm a výšku 29 cm a celková hmotnost přepravky i se zvířetem nesmí překročit 8 kg. Dále mohou na palubu psi asistenční.
- Ostatní psi jsou přepravováni v nákladovém prostoru v přepravním boxu s nepropustným dnem a s otvory na dýchání. Box lze zakoupit přímo na letišti, ale pokud váš pes cestuje poprvé, doporučujeme pořídit přepravní box předem a psa na něj zvykat.
- Doma trénujte v klidu a pomalu, nenuťte psa násilím.
- Použijte oblíbené pamlsky nebo hračky pro psy.
- Do boxu doma můžete zkusit umístit i pelech pro psy a naučit tak psa, že box je bezpečné místo k odpočinku a úkrytu.
- Box označte čitelně a nesmazatelně svým jménem, adresou a kontaktem.
- Psa před cestou alespoň 6 hodin nekrmte a dostatečně vyvenčete. Podat mu můžete i uklidňující přípravky, které ale konzultujte s veterinářem a zvolte spíše ty na přírodní bázi. Mějte na paměti, že tyto přírodní přípravky neúčinkují ihned a musí se podávat s dostatečným předstihem.
- Do boxu dejte vašemu chlupatému příteli misky pro psy na vodu a krmení, oblíbené hračky pro psy a pomoci proti stresu může i váš použitý kus oblečení.