Psy bereme jako celoživotní parťáky a podnikáme s nimi nejrůznější akce a dobrodružství. K těm je někdy zapotřebí využít i prostředky hromadné dopravy. Jízda v nich patří k základům socializace a k jejímu zvládnutí je zapotřebí trpělivý trénink. Jak a kdy začít? Co všechno je nutné s sebou na cestu vzít? A hrozí nějaké komplikace?
Trénink od štěněte
Než se štěně pustí naplno do prozkoumání nového místa, lidí nebo věcí, je důležité nejdříve nechat v klidu pozorovat. Poskytněte mu trochu času na aklimatizaci. Nucení a tlačení bez předchozí možnosti pozorování mohou vytvořit negativní vzpomínky, které vedou k nežádoucímu chování.
Před samotným nacvičováním jízdy MHD, je potřeba pejska naučit na náhubek.
- Trénink začněte v klidu domova, s lehkým košíkem na pár vteřin. Nešetřete chválou a pamlsky.
- Intervaly postupně prodlužujte.
- Pokusy o sundání náhubku potlačujte hned na začátku a nenechte psa přijít na jeho úplné sundání.
- V průběhu růstu štěňátka budete muset přizpůsobovat velikost náhubků.
- Až budete mít natrénovaný náhubek v prostředí domova, postupně prodlužujte intenzitu jeho nošení na procházkách, při tréninku na cvičáku, v parku. Místa a situace různě obměňujte.
- Nezapomeňte chválit, odměňovat pamlsky nebo hrou s oblíbenou hračkou.
Po úspěšném zvládnutí nácviku s náhubkem můžete vyrazit na první pokusy cest hromadnou dopravou. Jestli trénink zahájit hned ostrou jízdou musíte zvážit podle povahy vašeho pejska. Bázlivější a vyplašenější jedinci budou potřebovat trochu více času a první seznámení s MHD u nich doporučujeme podniknout formou pozorování. Navštivte s nimi nádraží, či nástupiště metra, nechejte pozorovat a povzbuzujte chválou. K jízdě nemusí dojít hned na první pokus.
Štěňátka a malá plemena psů můžete přepravovat v cestovním batohu, který zajistí bezpečnost zvířete i ostatních cestujících. Uvnitř je vystlaný měkkým polštářkem pro pohodlí vašeho kamaráda a disponuje nepromokavou vrstvou, která ochrání sedadla i podlahy MHD od loužiček.
Praktické rady
- První jízdu můžete naplánovat na spoj, který nebývá hustě obsazen lidmi. Popojeďte klidně jen jednu zastávku.
- Ve vlacích bývá problém s nástupem a výstupem, kvůli vysokým schodům. O těch jsme se rozepisovali v článku „Zdravý pohyb psa a jeho vliv na pohybový aparát psa“. Pejskovi tak budete muset pomoci.
- Psa může stresovat nejen pohyb vozu, ale i množství stojících lidí nad ním. Pomoci v tomto směru může naučit psa sedat pod vaše nohy. Jemu tolik nebudou vadit ostatní cestující a jim naopak nebude překážet on.
- Pamatujte na fyzikální zákony a psa na vodítku držte pevně. Předejdete tak nehodě nebo vyděšení zvířete třeba v případě, že vůz MHD bude muset prudce zabrzdit.
- Nechejte pejska před jízdou vykonat potřebu.
- Během jízdy pejska povzbuzujte chválou, ale není potřeba ji příliš přehánět. Také mějte na paměti, že pokud budete nervózní vy, přenesete nervozitu i na vašeho chlupatého kamaráda.
Eskalátory
Eskalátory mohou představovat velkou komplikaci. Jsou hlučné, omezují pohyb a jsou nebezpečné pro tlapky a ocasy. Trénink na nich vyžaduje zvláštní pozornost a přípravu.
- Pes by měl zvládat chůzi u nohy a měl by být zvyklý na obyčejné schody.
- Před samotným nacvičováním zkontrolujte, že má dostatečně utažený obojek. Nahánět psa po vestibulu metra je velmi nepříjemná zkušenost a hrozí úrazy, či ztracení.
- Vodítko by mělo být takové, aby umožnilo psovi volný pohyb, ale zároveň nedovolilo jeho oddálení od vás či případný útěk.
Pejska seznamujeme s eskalátory postupně. Zamiřte směrem k jezdícím schodům, ale nikam nespěchejte. Pes nemusí jít přímo u nohy, nechte ho zvolit si vlastní tempo. Jakmile schody zbystří a začne zpomalovat, motivujte pamlsky. Proveďte ještě pár kroků a pak celou akci opakujte několikrát od začátku. Rozptylte psovi pozornost pár základními povely a odměňujte. Psa ke vstupu na schody nenuťte a dejte mu potřebný čas, aby se s prostředím eskalátorů seznámil.
Na eskalátory nastupte až ve chvíli, kdy se pes nebojí přiblížit. Nastupujte současně spolu se psem. Může se stát, že se na poslední chvíli zastaví. V takovém případě je lepší opakovat celý nástup od začátku. Jakmile se nástup podaří a na eskalátorech jste vy i váš pes, hned jej pochvalte a odměňte. Na schodech doporučujeme povel „sedni“. Při výstupu pejskovi trochu povolte vodítko. K tréninku můžete přizvat i druhou osobu, která vám bude se psem pomáhat.
Celý postup nácviku jízdy MHD a na eskalátorech použijte i u starších psů, kteří nemají předchozí zkušenost. Připravte se ale na delší trénink a obrňte se trpělivostí, zvláště pokud se jedná o psy z útulku s nejasnou minulostí. I tito psi potřebují pevné vedení a kvalitní socializaci, jen to u nich trvá o trochu déle.