Není pochyb o tom, že děti a domácí mazlíčci patří k sobě. Dnes už víme, že vyrůstá-li dítě s domácím mazlíčkem, má to pozitivní vliv na rozvoj imunity. Děti se naučí starat o živou bytost, naučí se zodpovědnosti. Přítomnost psa v domácnosti snižuje napětí a stres, zlepšuje náladu a má celkový pozitivní vliv na psychiku. Jak to ale zařídit, aby takové soužití probíhalo v harmonii a klidu?
1. Příchod dítěte do domácnosti se psem
Příchod miminka zcela jistě změní chod celé Vaší smečky. Nastávající rodiče někdy mívají obavy, jak pes dítě přijme. Existuje několik jednoduchých pravidel jak chlupáče na příchod miminka připravit.
- Základní výcvik psa zajistí poloviční úspěch. Pokud víte, že se na svého čtyřnohého parťáka můžete spolehnout a on na Vás, buďte si jisti, že to zvládnete. Základní povely se budou hodit na společných procházkách, kde oceníte především perfektní přivolání a odložení. Pokud v poslušnosti trochu plavete, prohlídněte se včas po cvičáku nebo využijte služeb individuálních konzultací a trénujte.
- Seznámení s dětmi ještě před příchodem miminka pomůže pejskovi zvyknout si na nové situace, především na hluk a divoké pohyby dětí. Poproste přátele či širší rodinu s dětmi, aby k vám zašli na návštěvu. Sledujte reakce psa a hodně chvalte. Nechte děti dávat pejskovi pamlsky. Využijte kamarádku s kočárkem a připojte se k ní na procházku, ať si pejsek zvykne i na kočárek.
- Vymezení prostoru naučte pejska ještě před příchodem miminka. Pokud například víte, že nebudete chtít, aby chodil k postýlce či do dětského pokoje, musíte ho to naučit včas. Později by si pejsek spojil, že je to kvůli miminku a mohl by začít žárlit a miminko nepřijmout jako člena smečky, ale jako nepřítele.
- První očichání můžete zařídit ještě než miminko přijde z porodnice. Vezměte domů kousek oblečení, které mělo na sobě a nechte pejska očichat. Klidně mu jej nechejte k dispozici. Pejsek si tak zvykne na vůni nového člena domácnosti.
- Příchod domů udělejte vítací a radostný. Dejte pejskovi najevo, že Vám chyběl. Pokud máte vítací rituál, klidně ho proveďte. Poté pejskovi ukažte miminko, nechte očichat. Nebuďte nervózní a zachovejte klid, pes vždy vnímá vaše emoce, které se na něj přenášejí. Pejska od sebe neodstrkujte a chvalte a odměňujte. Snažte se i nadále dodržet zavedený režim, nevynechávejte procházky a hraní.
2. Příchod psa do domácnosti s dětmi
Každý rodič zcela určitě zažije škemrání o vlastní zvířátko. Pokud se rozhodnete pro psa, mělo by to být rozhodnutí pečlivé a samotné pořízení je velmi vhodné naplánovat. Nikdy by pejsek neměl sloužit jako dárek k narozeninám či Vánocům na základě impulzivního rozhodnutí.
- Zvolit vhodné plemeno bude první úkol. Důležité je si uvědomit k jak starému dítěti pejska pořizujeme, jestli mu chceme a můžeme svěřit část péče. Dalším kritériem by měla být i náročnost pejska na čas a rozhodnout bychom se měli i podle typu srsti a následné péče o ni ( článek o péči o srst zde). A jaká plemena jsou vhodná k dětem? Labradorský retrívr, zlatý retrívr, pudl, bígl, havanský psík, bernský salašnický pes, buldok…
- Mluvit s dětmi o tom jaké to bude s pejskem. Jaké je čekají povinnosti, jaké jsou radosti. Zapojte je do příprav. Nechte děti vybrat některé vybavení pro pejska. O tom, co všechno pejsek potřebuje jsme psali v článku „Výbava pro štěně“. Vždy ale mějte na paměti, že za psa jste zodpovědní vy.
- Po samotném pořízení vysvětlujeme dětem manipulaci s pejskem. Učíme je jemným dotykům. Menší děti učíme, že nesmí sahat do misky, tahat za uši a ocas. Pejskovi také vyhradíme klidné místo, které bude jen jeho a kde bude mít v pelíšku možnost nerušeného odpočinku, kam se před dětmi schová.
Rady na závěr
- Nikdy nenecháváme malé děti o samotě se psem, i když mu maximálně důvěřujeme.
- Děti učíme rozlišovat varovné signály od psa ( vrčení, sklopení uší, naježení).
- Větším dětem můžeme svěřit krmení psa, velmi výrazně to utužuje vzájemné vztahy.
- Děti zároveň učíme vztah k cizí psům. Vysvětlujeme, že se ke psům na ulici nemůžou chovat stejně jako k vlastnímu.