Jak často by se měl pes venčit je otázka většiny majitelů. Venčení je nezbytné nejen k uspokojení fyziologických potřeb, ale i z hlediska psychického stavu psa. Kdy tedy popadnout vodítko a vyrazit ven? A liší se doba venčení z hlediska plemen či pohlaví?
Příprava před cestou Co všechno venčení ovlivňuje?
Zdraví
Každé malé štěně se učí vykonávat potřebu venku. Je s tím spousty práce a vynaložené energie, která se ale majiteli vrátí s prvními úspěchy. Pes je velmi inteligentní zvíře a při troše důslednosti docílíme, že velmi brzy pochopí, co se po něm chce. Jakmile si osvojí tento návyk, postupně se začne prodlužovat i doba mezi jednotlivými venčeními a tady právě nastane ta chvíle rozhodnout se, jak často venčit.
Z hlediska zdraví by měl pes jít vykonat malou potřebu alespoň jedenkrát za 8 hodin a velkou potřebu jedenkrát za 24 hodin. Delší intervaly mohou způsobit:
- Problémy s celým močovým ústrojím, hlavně pak časté záněty močového měchýře a onemocnění ledvin.
- Koprofagii, kdy pes ve snaze po sobě uklidit, začne pojídat své vlastní exkrementy.
Venčení prokazatelně stabilizuje krevní tlak vašeho psa a pomáhá posilovat imunitu. Pravidelné vycházky jsou prevencí obezity a následných zdravotních potíží, které obezita způsobuje.
Socializaci
Pravidelné vycházky ven umožní vašemu psovi potkávat jiné psy a zvířata. Naučí se reagovat na různé situace a prostředí a nestane se z něj ustrašený nevyrovnaný uzlíček nervů.
Místo ve smečce
Psi spoléhají na sociální strukturu své smečky. Díky ní vědí, kde je jejich místo a kým jsou. Ve společném soužití jste vy vůdci smečky a měli byste to psovi jasně vyjádřit. Pravidelná chůze na vodítku po psy, pomáhá si toto postavení vyjasnit a utužit vzájemné vztahy.
Mentální stimulaci
Ve společném soužití není snad větší katastrofy, než když se pes nudí. Nuda a nízký výdej energie způsobí nežádoucí chování psa jako je například štěkání, nervozita, hyperaktivita. Pes může začít ničit vybavení domácnosti.
Mentální stimulace je důležitá i u psů, kteří žijí venku a mají k dispozici zahradu. Jejich fyziologické potřeby jsou sice naplněny, ale stále ta samá zahrada začne nudit stejně jako zavřený byt.
Psi potřebuji zažívat dobrodružství a mohou se stát výbornými parťáky pro život. Už jste zkusili svého psa vzít pod stan nebo k moři?
Faktory ovlivňující četnost venčení
- Rasa a velikost. Malá plemena musí chodit ven častěji kvůli malému močovému měchýři, který se potřebuje vyprázdnit častěji v kratších intervalech. Oproti tomu délka procházky nemusí být nijak závratná, obvykle jim stačí jedna delší. Výjimku představují teriéři a malá sportovní plemena, například šeltie, šiperka či malý pudl.
- Strava a příjem vody. Kvalitní krmivo se mimo jiné pozná tak, že pes po něm nevytváří příliš mnoho odpadu. Pokud má váš pes potřebu kálet několikrát za den a hromádky jsou velké, zamyslete se nad změnou krmiva a zkuste například BARF pro psy. Příjem vody také ovlivní intenzitu venčení. Zejména v létě a jeho horkých dnech bude spotřeba vody a její následný výdej vyšší.
- Věk. Štěňata a senioři potřebují venčit mnohem častěji než dospělí zdraví psi.