Jak vybrat obojek pro psa?

Žádný pes se neobejde bez pořádného vodítka a obojku. Už čerstvě narozená štěňata dostanou svůj první obojek, který slouží k rozlišení jednoho od druhého. Obojek pro psa plní několik důležitých funkcí a zároveň může svým designem podtrhnout vzhled daného plemene nebo doplnit styl a vkus majitele. Jak vybrat obojek pro psa, tak aby z něj nebyl jen módní doplněk a hraje při výběru obojku svoji roli i výběr materiálu?

Funkce obojku

Obojek pro psa obepíná jeho krk a slouží k ovládání a kontrole psa obvykle společně s vodítkem. Mimo to, slouží jako dekorační, ochranný a identifikační nástroj.

Obojky se používají jako prostředek, kam lze umístit různé identifikační nástroje a pomůcky, které pomohou v případě ztráty psa. Vyjma povinného identifikačního čipu není nic jednoduššího než na obojek pro psa umístit kovovou známku s kontaktem na majitele, modernější verzí je pak známka s QR kódem, který po přečtení chytrým telefonem zobrazí kontaktní údaje. Dalšími možnostmi jsou malé adresáře, do kterých vložíme papírek s kontakty nebo necháme vyšít kontakt přímo na obojek pro psy.

Může být také místem, kam zavěsit světýlko na obojek. Majitelé mohou používat speciální výcvikové obojky, obojky k prevenci klíšťat a blech, jejich monitoringu, zastavení štěkání a podobně.

Typy obojku

Podle použitého materiálu

  • Kožené obojky: vyrobené z pravé hovězí kůže mají velkou pevnost a dlouhou životnost. Zároveň jsou ohebné a měkké. Obojek může, při správné péči, sloužit i několika generacím. Protože kůže je přírodní materiál, časem pracuje a zraje společně se psem. Kůži však nesvědčí voda. V porovnání s textilními jsou kožené obojky těžší. Jejich pořizovací cena bývá vyšší, ale toto kompenzuje jejich dlouhá životnost.
  • Textilní obojky: nejčastěji se jedná o obojky z nylonu, případně vyrobené z voděodolného neoprenu. Jsou velmi lehké. Chovatelské potřeby nabízí nepřeberné množství textilních obojků a bývají zpravidla i poměrně ekonomickou volbou. Nelze však sázet na dlouhodobou stálost vzhledu, a často ani výdrž samotného materiálu nebo spony, zvláště pokud je pro zapínání použita jiná než kovová přezka.
  • Kovové obojky: nejčastěji k dostání jako řetízky různé tloušťky s různě velikými oky. Řetízkový obojek bude vhodnou volbou spíše pro krátkosrstá plemena, dlouhosrstým cuchá a trhá chlupy. Většina z nich je však nevhodná kvůli nedostatečné šířce, která se zařezává do krku nebo při zátahu škrtí. Často jsou z kovu vyráběny stahovací výcvikové obojky. Nevýhodou řetízkových obojků může být váha, v závislosti na kvalitě obojku i jeho náchylnost ke korodování povrchu.

mceclip0-16

Speciální typy

  • Obojek proti parazitům
    • Materiál obojku je napuštěný chemikálií, která odpuzuje parazity jako jsou klíšťata a blechy případně i komáři. Jejich účinnost je dočasná a je potřeba pravidelná výměna. Zpravidla se používají v jen sezoně.
  • Elektronický obojek
    • Elektronický obojek upozorňuje pomocí zvuku, vibrací nebo elektrických impulsů na nežádoucí chování nebo neuposlechnutí rozkazu. Jsou tedy nejčastěji používány k výcviku, v zodpovědných a zkušených rukách úspěšně. Elektrické impulsy by se však rozhodně neměli používat jako trest.
  • GPS obojek
    • Užitečné v případě, že se pes ztratí. Nejčastěji využívají pro určení polohy psa buď mobilní síť, nebo satelity na oběžné dráze, stejně jako Vaše navigace v autě. Psa pak můžete lokalizovat prostřednictvím aplikace ve Vašem mobilním telefonu, aplikace v počítači, nebo v případě profesionálnějších řešení prostřednictvím vysílačky.
  • Martingale obojek
    • plochý polostahovací obojek s krátkou látkovou, nebo řetízkovou, stahovací smyčkou. Obojek je skvělý pro psy, kteří mají širší krk, než je velikost jejich hlavy, a z běžného obojku by tak mohli vyklouznout. Příkladem jsou chrti nebo foxteriéři. U obojku se při napnutí vodítka utáhne krátká smyčka, která následně stáhne celý obojek. Stahuje se však jen do určité míry. Obojek psa pak ani neškrtí, ani nelze přetáhnout přes hlavu psa.

Jak utáhnout psovi obojek?

Obojek by měl být vždy utažený tak akorát. Ne příliš těsně, aby pejska nedusil nebo dokonce neškrtil a zároveň ani příliš volně, aby se pejsek z obojku nemohl vyvléknout. V ideálním případě by mělo být možné mezi obojek a krk vašeho psa volně vložit dva prsty.

Jak správně změřit velikost obojku?

Měření provádějte na spodní části krku psa, což je také nejširší část krku. Změřte obvod krku pomocí krejčovského metru. Podle zjištěné míry pak stačí vybrat správnou velikost obojku na našem e-shopu a zkombinovat ho můžete i s vodítkem ve stejné barvě. Pak už můžete svého čtyřnohého parťáka venčit bezpečně a stylově.