Ve studii se vědci zaobírali mozky mnoha savců, konkrétně množstvím neuronů v mozkové kůře. Neurony v mozkové kůře jsou spojovány s myšlením, plánováním a komplexním chováním. Tyto aspekty tvoří inteligenci, a tak množství neuronů dokáže prozradit, jak je jaké zvíře inteligentní.
Herculano-Houzel a její spolupracovníci vybrali 8 druhů masožravců (fretku, surikatu, mývala, kočku, psa, hyenu, lva a hnědého medvěda) kvůli jejich rozmanitosti a velkému rozsahu velikosti mozku. Důležitá byla i skutečnost, že jsou zde zahrnuty druhy domestikované i divoké.
Porovnání psů a koček tedy dopadlo následovně. Psi mají okolo 530 milionů kortikálních neuronů, zatímco kočky mají jen kolem 250 milionů. Milovníky koček jsme možná trochu zklamali, protože pes v inteligenci kočku převálcoval. Pro zajímavost v lidském mozku je asi 16 miliard těchto buněk. Absolutní počet neuronů zvířete, zejména v mozkové kůře, určuje bohatost jejich vnitřního duševního stavu a schopnost předpovědět, co se má stát v jejich prostředí na základě minulých zkušeností.
Studie také uvádí, že například mozek zlatého retrívra má více neuronů než hyena, lev nebo hnědý medvěd, i když větší dravci mají mozky až třikrát větší. Medvěd je extrémním příkladem. Jeho mozek je 10 x větší než kočičí, ale má přibližně stejný počet neuronů.
Lov vyžaduje mnoho energie, zejména pro velké predátory, a intervaly mezi úspěšnými lovy jsou nepředvídatelné. To vysvětluje, proč velcí masožravci jako lvi tráví většinu času odpočinkem a spánkem. Pokud jde o energii, je mozek nejnáročnějším orgánem v těle a jeho požadavky jsou úměrné počtu neuronů. Rovněž potřebuje energii nepřetržitě. Množství masa, které velcí lovci mohou ulovit a konzumovat, a zároveň přerušovaný charakter krmení jsou zřejmě omezujícími faktory pro vývoj mozku.
Tato studie také zpochybňuje převládající názor, že domestikovaná zvířata mají menší mozky než jejich divocí předci. Poměry velikosti mozku a tělesné hmotnosti domácího druhu (fretka, kočka a pes) byly velmi podobné poměrům divoce žijících příbuzných (promykovití, mýval, hyena, lev a hnědý medvěd).
Analýza také zjistila, že mýval je v tomto směru jedinečný. Má stejný počet neuronů jako pes, i když je jeho mozek velký jako ten kočičí.
Ať už patříte mezi příznivce koček nebo psů, nezapomínejte, že jsou tu pro nás a my pro ně, bez ohledu na výsledky studie. :-)
(Zdroj: Sorry, Grumpy Cat: Study finds dogs are brainier than cats https://www.sciencedaily.com/releases/2017/11/171129131341.htm)