Věděli jste, že některé potraviny z našeho jídelníčku jsou pro psy toxické? Během dne útočí na citlivé psí čenichy spousty líbivých vůní. Majitelé, přesvědčení, že to musí být pro zvíře hotová muka se většinou slitují a svým zvířecím miláčkům dopřávají stejně jako sobě. Také lidé, kteří začínají s BARF metodou krmení, mohou do psí misky přidat podle nich zdravou surovinu, která však ale může jejich psovi ublížit. Které potraviny jsou tedy pro psy nejvíce nebezpečné a čemu se vyvarovat?
Jídlo od stolu? Rozhodně ne!
Psi nepotřebují přilepšovat ani si obohacovat chuťové pohárky něčím novým. Ba naopak, psí jazyk má 5x méně chuťových pohárků než lidé, takže vážně nedocení vynikající guláš nebo fantastický zákusek. Trávící trakt psů je plný mikroflóry, která se tvoří na základě pravidelně přijímaného krmiva a při jakékoliv změně dochází k totálnímu rozhození této mikroflóry. Psy poté trápí trávící obtíže jako jsou průjmy nebo zácpa a mnohdy končí v ordinacích veterinárního lékaře.
Do psí misky nepatří slaná ani kořeněná jídla, stejně tak tepelně upravené kosti, které se mohou štípat na ostré kousky nebo ve větším množství ucpou trávící trakt. Časté přikrmování sladkými jídly vede stejně jako u lidí k cukrovce, která pro majitele znamená krmit speciální veterinární dietou, aplikovat inzulin a pravidelně navštěvovat veterinárního lékaře. Příliš mnoho tuků či smažené potraviny mohou způsobit zánět slinivky.
Život ohrožující potraviny
Mezi nejvíce nevhodné potraviny pro psy řadíme především:
- Čokoládu. Obsahuje teobromin a v menší míře také kofein. Teobromin je pro zvířata vysoce toxický. Zdravému psovi stačí dávka 300mg/kg váhy. Orientačně je v hořké čokoládě asi 500mg teobrominu na 100g čokolády a v mléčné asi 200 mg na 100g. Otrava čokoládou se u zvířat projevuje různě, způsobuje především těžké pankreatitidy (záněty slinivky břišní), nevolnost, apatii, zvracení i průjmy a v neposlední řadě i akutní selhání ledvin.
- Kávu. Že obsahuje kofein ví každý, co ale každý neví je, že kofein je pro zvířata stejně toxický jako teobromin z čokolády. Pro psy je smrtelná dávka kofeinu 100-200mg/kg váhy.
- Hroznové víno a rozinky. Při opakovaném podávaní hrozí riziko selhání ledvin. Na druhou stranu hroznový cukr, který Vám může doporučit i veterinář je pro psy neškodný a funguje jako rychlý doplněk energie.
- Avokádo. Otrava vznikne po pozření vlastního ovoce, stopek, pecek nebo listů. Obsahuje persin, který je jedovatý jak pro psy, tak i mnoho jiných druhů zvířat.
- Ořechy. Především mandle, vlašské ořechy a ořechy makadamové. Hořké mandle obsahují glykosidy, které mají ve své molekule kyanidy. Neměly by být dostupné v běžné distribuci. U sladkých mandlí je koncentrace kyanidů asi 10x nižší než u hořkých. I vlašské ořechy mohou způsobit zdravotní problémy. Při špatném skladování se na nich tvoří plísně, jejichž toxiny mohou být nebezpečné. Nejvíc jedovatý je muškátový oříšek, člověku k závažné intoxikaci stačí pozření 5-15g, zvířeti mnohem méně.
- Rostlina bramboru je celá jedovatá, obsahuje alkaloidy, z nichž nejdůležitější je solanin (nejvíce je ho v bobulích po odkvětu a klíčcích). V hlízách je koncentrace alkaloidů 10x nižší, a to především na povrchu (do 2mm pod slupku), pokud se tedy brambor oloupe a povaří, většina toxinů se vylouhuje do vody, která se pak slije. Pozor se musí dát na brambory poškozené, nahnilé či nazelenalé. Povařené zdravé brambory obsahují minimum solaninu, nejsou tedy považovány za toxické.
Mezi další nevhodné potraviny zařazujeme sůl, která ve větším množství vyvolává problémy s ledvinami. U psů způsobuje podávání slané stravy nadměrné pití vody, což může u velkých plemen způsobit nadýmání a následně torzi žaludku, která může být pro psa také osudová.
Velmi nebezpečný je pro psy alkohol v jakékoliv podobě, protože jejich ledviny ho nedokážou účinně zpracovávat. Méně známé nebezpečí představují i žvýkačky, zubní pasty, arašídové máslo bez cukru, cukrovinky pro diabetiky a další produkty, do kterých se přidává umělé sladidlo xylitol. To je pro psy jedovaté. Stimuluje slinivku k produkci velkého množství hormonu inzulínu, který vyvolá závažný pokles hladiny krevního cukru, hypoglykémii. Otrava nastupuje velmi rychle a projevuje se slabostí, poruchami koordinace pohybu a občas i křečemi.
Při barfování si musíme dát pozor na obsah jater v krmné dávce. Játra sama o sobě nijak nebezpečná nejsou a ve správně složeném BARF jídelníčku hrají svou důležitou roli. Nadměrná konzumace jater ale může způsobit předávkování vitaminem A. To má za následek deformaci kostí, úbytek hmotnosti a nechutenství.
Nejbezpečnější a nejvhodnější způsob, jak pejskovi přilepšit nebo ho odměnit při výcviku jsou pamlsky určené přímo pro psy. Vyzkoušet můžete například fantastické přírodní pamlsky FARM PET FOOD. Tyto pamlsky jsou 100% přírodní, skládající se pouze z masa. Jsou super zdravé a díky šetrnému sušení si zachovávají všechny živiny.