Péče o psa na jaře | Buďte připravení

Jaro už nabírá na plné síle. Pro majitele a jejich čtyřnohé miláčky to znamená větší a pohodlnější možnosti procházek a aktivit. Psi se setkávají s novými pachy, sporty pro psy, obnovují se lekce na cvičácích. Bohužel jaro přináší i parazity, alergie, osiny a jiné možné komplikace. Jak se jim vyhnout nebo jak je v případě nutnosti řešit se dozvíte v tomto článku.

Parazité

Se sílícím sluníčkem se k životu probouzejí nejrůznější parazité. Majitelé psů řeší hlavně blechy a klíšťata. Klíšťata jsou přenašeči několika závažných a těžko léčitelných onemocnění jakými jsou: klíšťová encefalitida, borelióza, anaplasmóza a ehrlichióza. Blechy zase způsobují alergické reakce na jejich kousnutí, jsou přenašeči tasemnic a především zamořují celé prostředí, ve kterém se pes vyskytuje.

Prevencí před těmito ektoparazity je vhodné a včasné zvolení ochranných přípravků. V orientaci v nich vám pomůže článek „Blechy a klíšťata“.

Osiny

Jaro láká k procházkám na rozkvetlých loukách, v lesoparcích a městských parcích, které se zdají jako idylické místo ke psím radovánkám. Právě zde Vás ale může potkat nepříjemný problém zvaný osina.

Osiny jsou travní semena uložená v tvrdém obalu, takzvané plévě. Tyto obaly jsou vybaveny ostrými háčky, aby semeno mohlo snáz proniknout do půdy. Velmi snadno se ale také přichycují na psí srst, poté proniknou kůží, usídlí se v podkoží a způsobí zánět. Velké nebezpečí spočívá v tom, že ranka se velmi rychle zatáhne a majitel nemusí hned nic zpozorovat. Osiny také rády cestují v těle psa.

Nejčastější místa proniknutí osin jsou:

  • Tlapy. Nejvíce citlivé na průnik osin bývá meziprstí.
  • Uši. Osina se může udržet pouze na boltci či v zevním zvukovodu, ale cestovat může až ušnímu bubínku, ten následně poškodit a dostat se až k mozku.
  • Oční víčka. Tady se osiny rády schovávají pod třetí víčka nebo se zapichují do slzných kanálků. 
  • Pochva u fen
  • Hrdlo. Hrdlo je nebezpečné pro následný možný průnik až do dýchacích cest.
  • Slabiny

V místě vpichu se objeví zarudnutí, po čase se utvoří boule, která hnisá, pes ji neustále olizuje a věnuje ji pozornost. V případě proniknutí do uší klepe hlavou, otírá ji o zem. Léčba není jednoduchá. Často končí chirurgickým zákrokem.

  • Pes se uvede do analgosedace, protože zákrok je nepříjemný, bolestivý a osina, která odcestovala dál do těla se musí najít.
  • Místo vpichu se rozřízne, vyčistí a hledá se osina. V případě uší je potřeba zkontrolovat nejen zevní zvukovod, ale podívat se i dál až k ušnímu bubínku.
  • Po vyjmutí osiny se rána znovu vyčistí. Tlapy se ovážou a límcem se zamezí olizování a kousání rány. 
  • Obvyklé je nasadit antibiotika, protože osiny jsou plné nečistot a bakterií. 

Prevencí je pravidelná péče o srst a uši. Majitelé dlouhosrstých plemen a plemen s hustou podsadou, dbají na pravidelné vyčesávání. Případné osiny zachycené v srsti manuálně odstraňte. S rozčesáváním dredů a uzlíků vám pomůže sprej na rozčesávání srsti, který má přírodní složení a snesou ho tak i alergici. Uši čistíme výhradně roztoky k čištění uší pro psy, nikdy nepoužíváme vodu a vatové tyčinky. Po vycházkách ve vysoké trávě nebo polních cestách nezapomínejte zkontrolovat i obojky pro psy, osiny se rády zapichují i do nich. Případné vniknutí do těla v oblasti obojku může způsobit cestování osiny až do dýchacích cest.

Osiny se vyskytují od jara až do podzimu v závislosti na době květu jednotlivých travin. 

Bavlněné hračky pro malé i velké psy

Alergie

Psi více trápí alergie potravinové než alergie na vlivy z prostředí, avšak v poslední době veterináři zaznamenávají i klasické jarní alergie na kvetoucí rostliny či traviny. 

Alergii poznáte tak, že se váš pes začne intenzivně a skoro nepřetržitě drbat. Objeví se pupínky a začervenání především v oblasti meziprstí, břicha, hrudníku a hlavy. Případně se přidá i kýchání a slzení očí. 

První pomoc můžete poskytnout vykoupáním psa nejlépe za použití přírodního mýdla či šamponu. Nezapomeňte důkladně opláchnout a srst poté pečlivé vysušit. Při silné reakci pomůže i podání běžných antihistaminik pro lidskou potřebu, jejich přesné užití a dávkování vám sdělí veterinář. 

Při opakujících se projevech alergie je vhodné navštívit veterináře. Ten vyloučí výskyt parazitů a jiných kožních onemocnění. Před návštěvou je ideální pokud vysledujete, kdy se alergie spouští, zkuste se zamyslet jaké rostliny vašemu pejskovi vadí. Veterinář může provést takzvaný kožní test, stejně jako u lidí. Obvykle se poté stačí vyhýbat místům s výskytem zjištěných alergenů, případně se zahájí léčba antihistaminiky nebo slabou dávkou kortikoidů. 

Jaro jako doba hájení a rození mláďat

Na jaře se volně žijící zvěři rodí mláďata. Pro vás jako majitele psů je povinnost zajistit, abyste při toulkách přírodou tato zvířata nerušili a v žádném případě nedovolili psovi vydat se lovit. Riskujete tím nejenom tučnou pokutu od uživatele honitby, ale také ztracení psa a případné úrazy. Dodržujte následující:

  • Psa učíme perfektní přivolání.
  • Před vycházkou či větší výletem si zjistěte, zda se nebudete pohybovat v honitbě, kde je kvůli hnízdění a odchovu mláďat omezen nebo zakázán pohyb osob. Obvykle je omezení pohybu v honitbě vyvěšeno na úřední desce příslušného obecního úřadu.
  • Pokud si nejste jisti ovladatelností svého psa, pořiďte pevná a kvalitní vodítka pro psy a v lesích nebo na polích z nich psy nepouštějte.