Léto už pomalu odchází, školáci se vrátili do lavic a pomalu se můžeme chystat na podzimní plískanice a sychravé počasí. Je nutné přizpůsobit péči o psa tomuto ročnímu období? Existují nějaké podzimní nástrahy pro naše čtyřnohé kamarády? A jak se na podzim co nejlépe připravit?
Nástrahy vrtkavého počasí
Podzimní počasí je nevyzpytatelné a vrtkavé. Potrápit dokáže náhlými dešťovými přeháňkami a výrazným poklesem teplot. Psi samozřejmě nejsou tzv. „z cukru“, ale i oni mohou prochladnout a onemocnět. Takové počasí je komplikací zejména pro seniory a malá štěňata. V případě, že vás na procházce zastihne dešťová přeháňka, je vhodné po příchodu domů provést pár jednoduchých opatření:
- Psa důkladně osušte. Postačí savý ručník, v případě dlouhosrstých psů je možné použít fén, raději ale zvolte ten přímo určený pro zvířata. Vyhnete se tak riziku podráždění či dokonce popálení kůže. Plemena s dlouhou srstí je vhodné rozčesat, pomoc si můžete přírodním sprejem na rozčesávání srsti. Předejdete tak nepříjemnému uzlíčkování a cuchání a srst bude moci volně a pořádně proschnout. Nezapomeňte důkladně osušit tlapky a to i v meziprstí. Stejně tak u plemen s volnou kůží, pořádně vysušte kožní záhyby. Podzimní vlhké počasí napomáhá rozvoji vzniku kvasinkových onemocnění kůže.
- Poskytněte suché místo k odpočinku. Ať už se jedná o psy žijící v domácnosti či psy venkovní, vždy by měli mít možnost suchého místa bez průvanu k odpočinku. Inspirovat se můžete v článku „Jaký pelech pro psa pořídit?“ Na podzim se hodí pelechy ze snadno udržovatelných materiálů, které odpuzují nečistoty. Venkovním psům se doporučuje boudy vystlat dřevitou slámou a pravidelně ji měnit, nebo pořídit kvalitní matraci.
- Nezapomínejte ani na výbavu. Zejména pak na obojky a vodítko pro psy. Ani sebevíc kvalitní vodítko nevydrží dlouho, pokud ho mokré necháte válet v koutě. Mokrý obojek je také potřeba nechat volně proschnout, zvláště pokud ho jinak necháváte na psovi. Kůže se pod mokrým obojkem zapaří a může vzniknout nepříjemný hot-spot, o kterém jsme psali v článku „Nejčastější kožní onemocnění“, kvasinková infekce či velmi nepříjemná alergická reakce.
Podzimní onemocnění a parazité
Sametka zarděnková
Jedná se o drobného parazita, který napadá všechny savce včetně člověka. Možná jste někdy zaslechli termín jako „podzimní erytém“ či „srpnová vyrážka“. Sametky patří mezi roztoče a právě koncem léta a začátkem podzimu při teplém a vlhkém počasí se z vajíček líhnou larvy, které parazitují na drobných savcích. Mají typicky oranžovou až červenou barvu. Na pohled vypadají jako zrnka pylu. U psů se nejčastěji vyskytují v meziprstí, kolem uší a očí, konečníku a v podpaží. Místa napadení intenzivně svědí a bolí. Zvířata se okusují, neustále škrábou a to až do krve, do ran se dostávají bakterie a způsobují zánět. Na rozdíl od klíšťat, s kterými je sametka příbuzná, nepřenáší žádné onemocnění. První pomoc a prevence spočívá:
- Mechanicky nebo antiparazitárním sprejem odstranit viditelné sametky z kůže.
- Postižená místa až do zhojení ošetřovat dezinfekcí nebo přírodním olejem na rány. Psovi nasadit límec.
- Při silné bakteriální infekci je nutná návštěva veterináře a aplikace antibiotik.
- Pravidelná prohlídka kůže, zejména míst, která si pes nápadně olizuje nebo kouše.
- Vyhýbání se místům, která jsou výskytem známá. Jedná se hlavně o zanedbané zahrady a parky, často v blízkosti ovocných stromů.
- Vhodně zvolený preventivní přípravek, který ale funguje i proti blechám a klíšťatům, i ty se ještě na podzim běžně vyskytují.
Psincový kašel
Jedná se o velmi nakažlivé onemocnění dýchací soustavy. Postihuje hrtan, průdušky a průdušnici. Přenáší se kapénkovou infekcí (kašel, rýma) nebo přímým kontaktem. Typická je tato nemoc pro zvířata z prostředí s vysokou koncentrací psů, jako jsou útulky, cvičiště, výstavy. Podzim velmi napomáhá rozvoji tohoto onemocnění. Onemocnět mohou psi v každém věku. Riziková je pro seniory, kardiaky, oslabené jedince. Projevuje se suchým kašlem, dávením a výhozem hlenu, který majitelé často zaměňují se zvracením. Velmi často postačuje symptomatická léčba tedy léky proti kašli, léky povzbuzující obranyschopnost organismu, klidový režim. Je třeba, aby zdravotní stav vždy posoudil veterinář, který stanoví postup léčby. Prevencí je včasné očkování, provádí se aplikací do nosu a je bezpečné i pro březí feny a štěňata. V očkovacím průkaze ho najdeme pod zkratkou KC.
Potravinové doplňky, prevence
Právě se začínajícím podzimem můžete podpořit imunitu vašeho zvířete. Na výběr máte z různých potravinových doplňků, kterými je trh chovatelských potřeb bohatě zásobován. Zvolit můžete klasické tobolky, sirupy nebo kapsle nebo třeba různé pamlsky, které jsou obohaceny o různé podpůrné bylinky. Nezapomínejte však na to, že je není ideální takové přípravky podávat neustále, vždy po dobrání balení udělejte pauzu a přípravky podávejte v rozumné míře. Obecně se doporučuje imunitu podpořit v podzimním období, po prodělané nemoci nebo třeba před náročným cestováním.
A na co ještě nezapomínat?
- Majitelé bezsrstých psů, seniorů nebo chronicky nemocných psů by měli myslet na ochranu těla pomocí funkčních oblečků. Mezi vhodné materiály patří například softshell.
- Psům žijícím trvale venku, můžeme mírně zvednout krmnou dávku, aby před zimou přibrali.
- Pelechy je vhodné trochu zateplit, například měkkou dekou. Záleží však na umístění pelechu a míře topení.
- A předně si podzim se svým mazlíčkem užijte. Pořiďte třeba zbrusu nové hračky pro psy a trénujte s nimi nové cviky a povely. K odměňování pomocí pamlsků vám zase pomůže stylový pamlskovník, který dobroty pro vašeho mazlíčka uchová čerstvé a voňavé.