Letní dny nám pomalu klepají na dveře. Péče o psa v letních měsících má svá určitá specifika stejně jako u lidí. Na co si dát v horkých dnech pozor? Čemu je důležité věnovat zvýšenou pozornost a hrozí nějaké zdravotní problémy?
Pitný režim
Nejdůležitější bod péče o psa v létě. Zajistěte svému psímu kamarádovi celodenní přísun čerstvé pitné vody. Misky pro psy na vodu můžete pořídit ve větším objemu, než ty na krmení. Pokud je Váš pes celodenně venku, kupte misek více a rozmístěte je po zahradě na stinná místa. Vodu v nich pravidelně vyměňujte. Pokud máte psa divočejší povahy, výborně poslouží těžká betonová miska, která se nedá snadno převrhnout. S výběrem vám také pomůže článek „Jak vybrat misky pro psa“.
Pitný režim zajistí řádnou hydrataci organismu, pomůže v jeho ochlazování a snižuje riziko přehřátí.
Dehydrovaný pes
- V první fázi je neklidný a nervózní, stále hledá vodu.
- Kůže ztrácí pružnost. Lze provést jednoduchý test, kdy uchopíme kožní řasu na zátylku a zatáhneme směrem nahoru. Pokud se kůže okamžitě vrací zpět, je hydratace v pořádku. U dehydrovaného zvířete se kůže vrací velmi pomalu.
- Suché, lepkavé dásně s minimem slin.
- Koncentrovaná moč. Moč dehydrovaného zvířete silně zapáchá a má sytou tmavou barvu. V další fázi dehydratace pes nemočí vůbec.
- V pokročilé fázi dehydratace dochází k výrazné únavě až apatii a selhávání životně důležitých orgánů s možným následkem smrti.
Péče o srst
Někteří majitelé dochází k mylnému dojmu, že hustou teplou srst je na léto vhodné ostříhat či dokonce oholit. Dělají však obrovskou chybu. Hustá teplá srst je uzpůsobená k tomu, aby v zimě chránila před chladem a v létě před horkem jakkoliv nelogicky to může znít. V momentě kdy srst ostříháte nebo oholíte, výrazně narušíte přirozenou termoregulaci psa a může dojít k přehřátí či spálení kůže. Srst raději pravidelně vyčesávejte, pomoci vám může článek „Péče o srst“.
- Bezsrstá plemena psů (např. čínský chocholatý pes nebo americký bezsrstý teriér a jiné) musíme v létě ochránit krémy s UV faktorem a o pokožku pečovat kvalitní kosmetikou.
- Plemenům s hustou podsadou (např. Český horský pes, Svatobernardský pes a jiné) zajistíme přístup na stinná chladná místa a srst pravidelně vyčesáváme a kontrolujeme kvůli případným hot-spotům, o kterých jsme se zmiňovali v článku „5 nejčastějších kožních potíží“.
- Dlouhosrstá plemena pravidelně vyčesáváme tak, jak jsme zvyklí. Po aktivitách ve vodě srst pečlivě vysušíme, s případnými dredy a uzlíky nám pomůže sprej na rozčesávání srsti s přírodním složením.
- Plemenům s převislou kůží či kožními záhyby (např. šarpej, anglický buldok a jiné) pravidelně záhyby kontrolujeme kvůli případným kvasinkovým infekcím. Po koupání ve vodě, zvláště pak v přírodním zdroji pečlivě vysušíme.
Procházky, vodní aktivity
Procházky, tréninky a lekce plánujte na brzké ranní hodiny nebo naopak na pozdější odpolední až večerní hodiny, kdy slunce nepálí napřímo. Při krátkých venčení na vykonání potřeby se vyhýbejte rozpáleným chodníkům a silnicím a choďte co nejvíce po trávnících. Tlapky můžete ochránit pravidelným mazáním. K tomu skvěle poslouží lékařská vazelína nebo speciální krém na tlapky, který seženete v chovatelských potřebách pro psy.
S vodou dodržujte následující:
- Nikdy psa nenutíme k plavání ve vodě, nikdy ho tam násilím neházíme. Vstup do vody trénujte pomalu a pozitivně. U některých psů funguje, pokud je ve vodě i majitel, jiná plemena milují aportování oblíbených hraček pro psy. Každý pokrok výrazně chvalte a odměňujte a respektujte limity svého psa.
- Psa neochlazujte pomocí zahradní hadice či poléváním. Mohli byste tím způsobit teplotní šok. Ochlazovat můžete namočením ručníku či deky, kterou přikládáte na břicho a tlapky, případně ji necháte psovi na ležení.
- Po vodních radovánkách či sportech vždy pečlivě vysušte srst, případně vysušte a vyčistěte uši. K čištění uší používejte výhradně roztok na čištění uší určený pro zvířata.
Krmení
Na léto není potřeba nijak upravovat složení krmiva, ale pozor si musíme dát na jeho skladování. Psí granule mají tendenci v teplých dnech rychle se kazit a žluknout. Pozření takového krmiva má z následek zvracení a průjmy což vede k rychlé dehydrataci organismu. Uchovávat je můžete ve stylové tašce na krmivo na chladném místě. V případě, že barfujete nebo zpestřujete krmení konzervami, nenechávejte takové krmivo dlouho v misce. Při nesnězení celé dávky ihned odeberte. V teplých měsících dochází k rychlému množení bakterií. Konzervy ani barf nepodávejte studené z lednice, takové krmivo může způsobit zánět žaludku.
Rady na závěr
- Psa nikdy nenecháváme zavřeného v autě - ani na pár minut ani když parkujeme ve stínu!
- Nejhůře snášejí vedra kardiaci, krátkolebá plemena (např. francouzský buldoček), psi trpící nadváhou a senioři.
- Pozor dáváme na vhodně zvolené náhubky. Musí poskytovat dosatečný prostor, aby mohl pes otevřít tlamu a ochlazovat se dýcháním. Fixační náhubky jsou ideální k návštěvě veterináře nebo k manipulaci s bázlivějším či agresivnějším psem v rámci pravidelné péče, ale jsou absolutně nevhodné k běžnému nošení, protože neumožňují otevřít psovi tlamu.