Starší psi běžně procházejí změnami fyzickými i psychickými, mnohé z těchto změn jsou nevyhnutelné. Někdy jsou ale změny vážné a orgány se s nimi nedokáží vyrovnat, pak nastupuje nemoc. Pokud ji ale podchytíte včas, je velmi pravděpodobné, že se vašemu psímu parťákovi bude ještě dlouho dařit. Jaké nemoci nejčastěji trápí právě psí seniory? Jak je rozpoznat a kdy je nezbytné navštívit veterináře?
-
Záněty v tlamě
S postupujícím stářím se zuby psa stávají daleko více opotřebované a mohou pozlobit častými záněty a výskytem zubního kamene. Z tlamy psa se začne linout nepříjemný zápach, může se objevit bolest a pes bude odmítat krmivo. Zánětům a zubnímu kameni se dá velmi výrazně zabránit správnou péčí o chrup psa už od raného věku. Pokud nevíte jak na to, pomůže vám článek „Péče o psí chrup 5x jinak“
Pozor si ale musíte dát i na správný výběr hraček pro psy, kdy nevhodně zvolená hračka, jako je například tenisový míček, způsobuje obrušování zubní skloviny a následné slábnutí zubu. Vyvarovat byste se měli i obrušování zubů o kameny nebo klacky. Hračky pro psy by měly být z materiálů jako je kůže či bavlna. Pro psy, kteří rádi okusují, se perfektně hodí přírodní jelení paroh.
Řešení problému se záněty a zubním kamenem je odborné ošetření zubů ultrazvukovým čištěním v lehké analgosedaci, prováděné veterinářem a případné nasazení antibiotik. Nikdy zubní kámen neodstraňujte mechanicky sami doma.
-
Samovolný únik moči
Pokud zničehonic nacházíte loužičky po domě nebo v psím pelechu, může to znamenat problém se samovolným únikem moči. Starším psům přirozeně ochabují svaly, které následně hůře udržují potřebné napětí, a tak dochází k úniku moči ale i stolice. Zpočátku se problém může objevit jen občas a k jeho zvládnutí pomůže častější venčení. Pokud ale ani to už nezabírá, je potřeba navštívit veterináře, který psa vyšetří, zhodnotí, zda se nejedná o zánět močového měchýře a nasadí vhodné léky. Doma pak pomůže nošení plenek nebo kalhotek a časté venčení. Můžete také zkusit rehabilitace na posílení svalů, vždy ale pod odborným dohledem certifikovaného terapeuta. Péči a práci vám také usnadní pelech pro psy, který je vyrobený z kvalitního snadno udržovatelného materiálu.
-
Nádorová onemocnění
U psů se může rakovina kromě viditelných nádorů a boulí projevit:
- Ztrátou hmotnosti
- Zhoršeným hojením ran
- Krvácením z úst, nosu a uší
- Slintáním, kašlem
- Potížemi s jídlem, průjmy, zácpou, zvracením
- Krví či hlenem ve stolici
Některé nádory lze odstranit chirurgicky, léčbu lze podpořit chemoterapií či radioterapií. Péči o psa s nádorovým onemocněním můžete zajistit vhodně zvolenou stravou, přiměřenými pohybovými aktivitami a doplňky stravy.
-
Onemocnění pohybového aparátu
Zhoršená pohyblivost, nechuť k pohybu, projevy bolesti. To může u vašeho psa indikovat potíže s pohybovou soustavou. Senioři nejčastěji trpí osteoartrózou:
- Osteoartritida se může objevit v jednom nebo více kloubech, na končetinách i páteři.
- Obvykle jsou postiženy klouby, které jsou vystaveny nadměrné zátěži, jako jsou kolenní, loketní, kyčelní a ramenní klouby.
- Osteoartróza se může objevit v jakémkoli věku, ale častěji u starších zvířat. Nejčastěji postihuje plemena s genetickými predispozicemi k onemocnění kloubů, jako je dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu.
Jak moc ovlivňuje správná péče o pohybový aparát stáří psa a jak hraje svou roli výživa, jsme se rozepsali v článku „Pohybový aparát seniorů“. Obecně můžeme doporučit kvalitní pelech pro psy, který poskytne správnou oporu kloubům, pohyb přiměřený psovi a vhodné doplňky stravy, s kterými vám pomůže veterinář.
-
Syndrom kognitivní dysfunkce
Tento složitý název značí zjednodušeně řečeno demenci či senilitu. U starých psů se jedná o celkem běžný jev.
- Psům se postupně mění osobnost
- Působí zmateně a dezorientovaně
- Projevit se může aresivitiva a bázlivost. Psi nepoznávají známé lidi ani psí kamarády.
- Objevit se mohou i poruchy spánku. Psi prospí většinu dne a v noci bdí.
Poškození mozkových buněk při tomto onemocnění je nevratné, ale dá se mírnit a zpomalit.
- Vytvořte svému psímu stařečkovi bezpečné a útulné prostředí.
- Podporujte jeho aktivitu pomocí vhodně zvolených hraček pro psy. Používejte například různé hlavolamy, jako je například motivační míček a naplňte je oblíbenými pamlsky.
- Nevynechávejte pravidelný přiměřený pohyb. Seniory ale raději mějte na vodítku pro psy a pouštějte je pouze na bezpečných místech bez možnosti útěku a následného ztracení. Pes trpící touto nemocí není schopen se orientovat ani na známých místech.
- Poraďte se u veterináře o možnosti nasazení léků, které zpomalují poškození mozkových buněk a jsou určené přímo seniorům a také na úpravu stravy, která může pomocí antioxidantů mozkové buňky výrazně podpořit.