Při pořízení chlupatého kamaráda musíte být připraveni i na situaci, kdy ho budete muset nechat odejít a ulevit mu od bolesti a zdravotních neduhů. Většina z nás o smrti nerada mluví, ale přitom je přirozenou součástí koloběhu života. Jak poznat ten pravý čas k odchodu? Jak eutanázie probíhá a jaké jsou možnosti v důstojném rozloučení se čtyřnohým přítelem?
Jak poznat ten správný čas?
Moderní veterinární medicína umí v dnešní době doslova zázraky na počkání, a tak není divu, že se věk dožití psů výrazně prodloužil. Vy jako majitelé jste zodpovědní nejen za správnou výchovu a kvalitu života, ale i za včasný a důstojný odchod zvířete. Nikdo vašeho psa nezná lépe než vy, a tudíž rozhodnutí eutanázie je jen na vašich bedrech a také vaším posledním projevem lásky. K rozhodnutí vám může pomoci zdravotní stav mazlíčka a porada s veterinářem, ale především také pohled do psích očí, z nichž každý milující majitel pozná prosbu o pomoc.
Mezi zdravotní důvody k eutanázii patří:
- Bolesti, které se nedají účinně tlumit léky
- Ztráta schopnosti k pohybu a udržení rovnováhy
- Absolutní nevšímavost misky s krmením či ztráta schopnosti samo se najíst a napít
- Obtížné vyměšování či naopak neschopnost udržet moč a stolici
- Nevyléčitelná nemoc, která při dalším přežívání způsobuje utrpení
- Neléčitelné a neoperovatelné nádory, které způsobují bolesti
Majitele k definitivnímu rozhodnutí velmi často vede i nezájem psa o jakékoliv aktivity či hry s hračkou, procházky i samotný kontakt. Hodně staří psi často trpí nespavostí anebo naopak prospí většinu dne i noci. Někteří psi se vyhýbají kontaktu a chtějí trávit svůj čas stranou od majitele, jiní se naopak stanou extrémně mazlivými a kontaktními. Každou výraznou odchylku od obvyklého chování vašeho mazlíčka je dobré konzultovat s vaším veterinářem, který poradí a také zajistí, aby psa nic nebolelo a jeho poslední dny proběhly co nejlépe.
Jak eutanázie probíhá?
Dobrý veterinář se nejprve naposledy přesvědčí, že zvířeti není schopen pomoci jinak než ukončením jeho života. Podle jeho možností vás pozve k sobě do ordinace nebo nabídne možnost návštěvy a provedení eutanázie u vás doma. Poté přijdou na řadu nezbytné veterinární úkony:
- Vyholení srsti na přední tlapě a zavedení kanyly
- Aplikace anestetika se silným sedativním účinkem. V tuto chvíli pejsek usne, jako při přípravě na operaci.
- Když pejsek usne a nic necítí, je mu do kanyly aplikována látka, která způsobí zástavu srdce a dechu.
Zda chcete při eutanazii být je čistě vaše volba. Z úcty k prožitým společným rokům a oddanosti vašeho čtyřnohého přítele je však minimálně vhodné počkat s pejskem na aplikaci analgetika a jeho usnutí. Při tom ho můžete hladit, mluvit na něj a uklidňovat ho. Pejsek tak bude méně ve stresu a nebude se mu zbytečně vyplavovat hormon adrenalin, který částečně brání správnému účinku anestetik. Po uvedení do anestezie už pejsek nevnímá své okolí a ani sebe.
Někdy se veterináři nepodaří zavést kanylu do žíly. Nejčastěji s to děje z důvodů:
- Silná dehydratace
- Kolaps žil
- Anatomické odlišnosti
Následuje proto aplikace anestezie do svalu a poté aplikace uspávací látky přímo do srdce.
Jaké jsou možnosti rozloučení?
Chlupatý společník byl právoplatným členem rodiny, a tak není divu, že nastává otázka, co s ním po jeho smrti?
-
Pohřeb na vlastním pozemku
Od roku 2014 existuje zákon, který určuje jasná pravidla pro domácí pohřbívání mazlíčků.
Mimo jiné musíte dodržet:
- hloubku hrobu, která je nejméně 2 m
- pozemek, na který umístíte hrob musí být ve vašem vlastnictví
- nesmí se nacházet v blízkosti zdroje pitné vody a musíte použít posyp vápnem
Když se rozhodnete zvíře pohřbít v lese, v parku či na jiném veřejném pozemku, porušujete tím v podstatě zákon.
-
Pohřeb na zvířecím hřbitově
- probíhá téměř jako u lidí
- firma Vám zajistí odvoz zvířátka, schránku na něj dle Vašich představ, kremaci, náhrobek a pokud projevíte zájem, zařídí i obřad
- urnu s popelem si můžete odnést domů nebo využít možnosti hrobu, který lze následně navštěvovat
-
Zvířecí krematorium
- zvířecí krematorium opět zajistí odvoz zvířátka
- omyjí od nečistot, upraví a uloží do dřevěné rakve, ve které je buď saténová podložka nebo přímo deka vašeho mazlíčka
- Takto připravené zvíře vystaví na smuteční stůl v obřadní místnosti. Vy mu můžete přinést například oblíbenou hračku, kterou si vezme s sebou na poslední cestu.
- Rozloučení s Vaším mazlíčkem je umožněno od okamžiku, kdy začíná kremace. Také je možná účast po celou dobu kremace s předáním urny s popelem po kremaci a zpracování popelu.
- Dalšími možnostmi je poté odebrání popela, který se dá vsadit do památečního skla s fotkou mazlíčka, nebo například do přívěsku, abyste své milované zvířátko i nadále mohli mít u sebe.
-
Zanechání v ordinaci veterináře
- Každé schválené veterinární pracoviště musí disponovat tzv. kafilerním boxem, který umožňuje zanechávat zemřelá zvířátka přímo na veterině.
- Těla z kafilerních boxů odváží asanační služba do zařízení, kde dochází k jejich hromadnému spalování.
Každý odchod milovaného člena rodiny je těžký a nezáleží, jestli je dvounohý nebo čtyřnohý. Bolest v srdci a smutek Vám může ulehčit vědomí, že eutanázie je důstojné ukončení života pejska. Je to možnost říci sbohem ve vhodný okamžik, zábrana trápení a ulehčení odchodu za duhový most.