Došli jste se svým čtyřnohým parťákem do jeho podzimu života. Máte za sebou spousty příjemných a krásných prožitých chvil a přemýšlíte, jak mu co nejvíce usnadnit a zpříjemnit stáří? Myslíte na to, jak jste vybírali krmivo pro štěně, přecházeli na krmení pro dospělé a řešíte, jak upravíte krmení nyní?
Nutriční faktory krmiva pro seniory
- Voda. O tom, jak je neustálý přísun vody důležitý jste se dočetli v článku „Péče o psa v létě“. Ale nejenom v létě je potřeba být v pitném režimu důslední a pečlivě ho sledovat. Senioři jsou náchylnější k dehydrataci. Mívají věkem narušený systém vodní rovnováhy v organizmu. A také některé léky omezují schopnost koncentrovat moč. Proto je důležité svého psího seniora v pitném režimu hlídat a podporovat.
- Bílkoviny. Jejich množství v žádném případě nezvyšujeme, ale zkoumáme jejich zdroj a dbáme na kvalitu. Pro seniory doporučujeme bílkoviny ze svaloviny, a naopak se vyhýbejte luštěninám či masu z pojivové tkáně, které jsou hůře stravitelné. Obsah bílkovin v krmivu pro seniory by neměl přesáhnout 30%, protože přebytek může způsobit onemocnění ledvin. Psi využívají bílkoviny jako zdroj energie. Psům v seniorském věku se zpomaluje metabolismus a potřeba energie u nich klesá. Výjimku tvoří i nadále aktivní sportovci, těm v zátěži ponecháváme jejich tréninkové krmivo.
- Vápník a fosfor. V krmivu pro seniory se obvykle snižuje množství fosforu na 50mg/kg živé váhy. Fosfor hlídáme kvůli možnosti skrytého postižení ledvin. Naopak vápník můžeme mírně zvýšit jako prevenci proti řídnutí kostí.
- Sodík. Vysoký obsah sodíku v krmivu zhoršuje funkci ledvin. Pozor si dejte hlavně na levná marketová krmiva, která nadbytek sodíku obsahují kvůli zvýraznění chuti.
Praktické rady
Výběr krmiva pro seniory už jsme si vysvětlili. Obvykle stačí přejít u své značky na řadu určenou přímo psím stařečkům. Jak ale psího seniora krmit, co dělat pokud krmivo odmítá? Jaké onemocnění souvisí s výživou?
Pes krmení odmítá nebo přijímá jen malou část
- Zkuste krmnou dávku rozložit na více malých porcí během dne. Starším psům se zpomaluje metabolismus, návrat k více porcím jako u štěňátek, pomůže s trávením předchozí dávky.
- Zkontrolujte stav zubů a případně je nechte odborně ošetřit u veterináře. Ten zpravidla odstraní zubní kámen a vytrhne uvolněné nebo jinak poškozené zuby, které způsobují bolest a tím pádem i nechuť k jídlu. Případně také vyřeší možné záněty dásní či odhalí nepříjemné novotvary v dutině ústní. A nemusíte se bát, psi po ztrátě zubů jsou i nadále schopni přijímat granulované krmivo. Dásně po extrakci zubů se zpevní a zahojí a umožní psovi krmivo „kousat“. Případně lze část krmné dávky nahradit konzervou či jiným měkkým krmivem.
- V případě, že váš pes trpí pohybovými potížemi, bolí ho nohy či má potíže s krční páteří se nabízí kontrola jeho koutku na krmení. Seniorům můžete pomoci vyvýšením místa, na kterém má obvykle misky pro psy. Pes se tak nemusí ke krmivu hluboko sklánět, lépe se mu kouše a polyká a uleví se jeho páteři. Pod misky také doporučujeme umístit podložky pod misky nebo pořídit například misky z betonu, které drží na místě a psovi při krmení neujíždí.
Pes nepřijímá dostatek vody
- Zkuste vodu mírně ochutit například nesoleným vývarem či šťávou z masa. Lze také přidat trochu medu, ten výborně doplňuje i energii a navíc sladká voda způsobuje větší žízeň, takže pes se bude k misce s vodou vracet častěji.
- Část pitného režimu můžete nahradit i vodovějšími druhy zeleniny, pokud je pes přijímá. Podávat je můžete v rámci odměny jako pamlsky. Navíc tím zajistíte větší přísun vlákniny, která je důležitá pro vyprazdňování bez potíží.
- V extrémních případech lze psovi podat speciální rehydratační roztok. Na trhu naleznete druhy s příchutí nebo zcela bez chuti, podat ho můžete i injekční stříkačkou přímo do tlamy. Seženete jej u svého veterináře, některé druhy už nabízejí i chovatelské potřeby pro psy.
Onemocnění způsobená špatnou výživou
Obezita, cukrovka, potíže močové soustavy, poruchy vidění, kožní problémy, poruchy imunity, ale také průjmy či zácpa a další. To všechno můžeme svému čtyřnohému parťákovi způsobit, pokud nebudeme respektovat odlišné požadavky na výživu podle věku. Pes je vždy náš věrný přítel a je na nás a naši péči závislý, věnujme mu tedy dostatečnou pozornost i ve stáří. A jak ještě lépe zajistit psovi spokojené stáří se dozvíte v článku „Péče o psího seniora“.