Není vždy snadné vycvičit štěně spolu s vašimi každodenními povinnostmi a domácími pracemi. Ale jako u všech nových věcí je to po týdnu nebo dvou vše mnohem jednodušší, protože cvičení dělá mistra. Než se nadějete, vy a váš nový člen rodiny se naučíte, jak nejlépe věci dělat, a každodenní život bude zase snadný!
Zde je ale 5 věcí, kterým se u svého nového štěněte doporučujeme vyhnout.
1. LHANÍ
Neklamte svého psa pozitivními věcmi, jako jsou pamlsky, a pak ho netrestejte, když přijdou. Více o trestání čtěte zde! Řekněte štěněti předem, co po něm chcete, i když je to něco co nemá rádo. Poté ho odměňte pamlsky a náklonností, když poslechnou.
2. OPAKOVÁNÍ
Když svého psa žádáte, aby něco udělal, nepřehánějte to s povely. Nebo se naučí sedět, až když řeknete „sedni, sedni, sedni, sedni“. Mluvte klidně a zřetelně stejným tónem hlasu. Když se štěně učí nový povel, chce to spousty trpělivosti a povel budete muset několikrát zopakovat, ale až když udělá správnou věc. Když už si štěně povel osvojí, tak neustálým opakováním povel oslabujete.
3. POSOUVÁNÍ HRANIC
Šťastný pes je pes, který zná své místo, zná pravidla a je oceňován, když je poslušný. Buďte konzistentní s výcvikem svého psa. Ujistěte se, že všichni členové rodiny znají pravidla a nedělejte výjimky.
4. NEKÁREJTE, POKUD SI NEJSTE JISTÍ
Netrestejte svého psa, pokud si nejste jisti, že pochopil váš povel správně. Zde se hodí i předchozí body: důslednost a neopakování příkazů. Vždy se ujistěte, že máte jasno v tom, co chcete, a to je něco, co je pes schopen pochopit a provést.
5. NEODKLÁDEJTE ČAS SAMA
Štěňata se učí nejrychleji, a proto začněte s výcvikem co nejdříve. I co nejdříve ho začněte seznamovat se samotou. První dva týdny jsou klíčové a nenechte štěně samotné příliš dlouhou dobu.Začněte s pouhými deseti sekundami a posuňte čas prodlužujte. Dejte svému psovi pamlsek pro psa a řekněte „počkej“, pak jděte do druhé místnosti. Pokud zaštěkají nebo začnou divoce kňučet, vraťte se a pokárejte ho a zkuste to znovu.