Jaké různé chyby pejskaři dělají? Dají se udělat chyby i v případě dospělých psů nebo lze chybovat jen se štěňaty? Co všechno si rozmyslet před pořízením psa?
1. Špatný výběr psa
Před pořízením psa musíte mít vše rozmyšlené a rozhodně by se nemělo jednat o impulsivní rozhodnutí. Je důležité si uvědomit, k jakému účelu psa chcete. Bude to parťák na cestování? Chcete s ním provozovat psí sporty nebo to bude rodinný přítel do domácnosti s dětmi? Zvažte svoje dosavadní zkušenosti se psy. Jiný přístup vyžadují psi z útulku a odlišné potřeby mají štěňata. Plemeno vybírejte také podle svých bytových a časových možností.
2. Pes vyžaduje pravidelné finanční výdaje
Uvědomte si, že pes nestojí jen počáteční výdaj za jeho pořízení.
- Krmení. Zvolit musíte takové, aby vyhovovalo všem nutričním požadavkům vašeho psa. Výběrem správného krmiva docílíte zdravého a spokojeného života. Stravu musíte přizpůsobit jednotlivým životním fázím psa. Jiné složení krmiva potřebuje štěně a jiné zase senior. Do krmné dávky nezapomeňte započítat ani kvalitní pamlsky, které využijte při výchově a výcviku.
- Veterinář. Pořídíte-li si štěně, první měsíce budete pravidelně navštěvovat veterináře kvůli očkování a odčervení. Obstarat musíte také sezoně přípravky proti blechám a klíšťatům. S veterinářem a chovatelskými potřebami pro psy vybavíte psí lékárničku pro případnou první pomoc a pravidelnou péči.
- Prostředky k pravidelné péči. Tady se připravte na výdaje za kvalitní šampon či mýdlo, kleště na drápky, čistič uší, hřebeny nebo kartáče. V případě, že si pořídíte dlouhosrsté plemeno, plemeno s neobvyklou srstí nebo naháče, musíte počítat i s výdaji za salon, který vám pomůže udržovat srst zdravou. O tom, jak správně pečovat o psí srst jsme psali v článku zde.
- Ostatní vybavení. Psi potřebují vlastní místo k odpočinku, pořídit byste tak měli kvalitní pelech pro psy. Dalšími nezbytnostmi jsou misky pro psy na jídlo i vodu, obojek a vodítko a nezapomeňte ani na hračky pro psy, které pomůžou vašemu chlupáčkovi zahnat nudu a vybít přebytečnou energii. Hračky pro psy také fungují jako skvělá motivace při výcviku.
3. Říje, nechtěná štěňata
Po úspěšném zvládnutí štěněčího období nastává fáze puberty a dospívání. Pro psy znamená toto období spousty změn v režimu, psychické zralosti a jiných. U fen očekáváme první říji, lidově „hárání“, které může fenu zneklidnit a narušit tím výcvik. Jiné feny zase hárání perfektně maskují, takže majitel nemusí nic poznat. Příznaky:
- Začátek říje je znatelný díky zvětšení vulvy
- Následně se objeví výtok, který se mění od krví zabarvený až po čirý, světlý. Pozor, některé feny se samy dokonale čistí a výtok nemusíte vůbec zaznamenat
- Může nastat změna v chování. Fena je neklidná a nesoustředěná. Může být extrémně mazlivá nebo naopak nesnese doteky a manipulaci.
V tomto období by měl majitel zajistit ochranu před nechtěným nakrytím. Při venčení mějte fenu bez výjimek zajištěnou na vodítku pro psy a zamezte útěku z vašeho pozemku. Co dělat v případě ztráty psa se můžete dočíst zde. Nechtěné nakrytí a následná březost a porod, představují pro fenu obrovskou fyzickou i psychickou zátěž. Štěňata z takového krytí většinou končí v útulcích nebo mívají predispozice k dědičným chorobám a jiným onemocněním. Období po prvním hárání je tedy nejvhodnější ke konzultaci kastrace s vaším veterinářem.
4. Špatné nastavení hranic
Pokud s chovem psů začínáte, nemusíte úplně dobře odhadnout míru hranic, co si pes může dovolit a co už ne. Někteří majitelé při pohledu na roztomilé štěňátko, mají tendence vše odpouštět a povolit. Jiní majitelé ze strachu z neposlušného psa zase volí příliš přísnou výchovu za použití fyzických trestů. Obojí přístup je špatně a je potřeba najít rovnováhu mezi přísností a rozmazlováním. Mějte proto na paměti, že:
- Každý pes od čivavy až po vlkodava se naučí základní chování, pokud k tomu má pevné a srozumitelné vedení a pozitivní motivaci.
- Ujasněte si, co po vašem psovi chcete a co ne a zvolte k tomu jeden srozumitelný povel. Každý úspěch odměňte výraznou pochvalou, pamlskem nebo oblíbenou hračkou pro psy.
- Psy navykejte na manipulaci. Bez problému by si měli nechat sahat na tlapy, tlamu, uši.
- Praktické rady si můžete přečíst v článku „Základní výcvik štěněte“ nebo „Socializujeme štěně“
5. Žebrání u stolu a překrmování
Respektování přednosti u jídla patří k základům chování ve smečce. Nepodléhejte smutným psím očím, psa pošlete na své místo, kterým bývá pelech pro psy, a buďte důslední. Vytvořte mu jeho koutek na krmení, kam umístíte misky pro psy a zaveďte pravidelný režim v podávání jídla. Není nic úmornějšího než žebrající pes u stolu a věřte, že takový zlozvyk se jen velmi špatně odnaučuje.
Další velkou chybou bývá přílišné překrmování, které vede k obezitě, potížím s kardiovaskulárním systémem a potížemi s klouby a celou pohybovou soustavou. Dodržujte dávkování na obale, zvyšujte dávkování v případě velkých poybových aktivit. Krmivo vyberte podle jednotlivých životních fází.