Březost, porod štěňat a péče o psí novorozence

Březost a následný porod je pro feny obrovskou fyzickou i psychickou zátěží. Tento stav s sebou přináší i řadu možných komplikací, na které byste měli být připraveni a kvůli kterým je důležité dobře si rozmyslet zda březost a následnou péči o štěňata podstoupíte. Jak březost u fen probíhá a jaká je následná péče o psí novorozence? Co všechno je potřeba před narozením štěňat zařídit?

Březost

Březost je doba od oplodnění vajíčka spermiemi až do porodu štěňat. U fen trvá v průměru 63 dní, přičemž délka se může mírně lišit v závislosti na plemeni. Normální doba porodu je povážována 58-71 den od krytí.

V první půlce březosti není potřeba s fenou zacházet nijak zvláštně. Můžete pozorovat nechutenství, některé feny se zklidní a více přilnou k majiteli, některé už od začátku vyhledávají svůj klid v pelechu pro psy a stanou se línějšími.

Zátěž volíme střední a krmíme stravou na kterou je fena zvyklá. Diagnostika březosti je možná 21-28 den po krytí, standardně se k ní využívá metoda ultrasonografu. Po potvrzení březosti je vhodná doba k postupným přípravám na porod, především je nutné zajistit:

  • Kvalitní strava. Po potvrzení březosti postupně zařazujte krmení pro březí feny. Správné rozložení potřebných živin zajistí v tomto případě krmivo pro štěňata. Nikdy však nekrmte březí feny krmením pro štěňata obřích plemen. Krmnou dávku rozložte alespoň na 3x denně. Rostoucí děloha utlačuje střeva a žaludek a fena není schopná pozřít celou dávku najednou. Ohlídejte zdroj bílkovin v krmivu, měl by být z masa a masové moučky. Fenu nijak zvlášť nepřekrmujte, nadváha by mohla zkomplikovat samotný porod. Po něm by fena měla vážit pouze o 5-10% více než před zabřeznutím. 
  • Porodní bedna. Poslední 2 týdny březosti bude mít fena silný hnízdící reflex. Pro tuto dobu je ideální mít nachystaný porodní box, který na několik následujících týdnů nahradí pelech pro psy. Box lze zakoupit v chovatelských potřebách pro psy nebo vlastnoručně vyrobit. Měl by být z omyvatelného odolného materiálu, vystlaný ručníky, dekami, prostěradly nebo savými podložkami. Mějte jich dostatečnou zásobu  i na výměnu. Na box zvykejte fenu pomalu a klidně. Umístění zvolte v teplé klidné místnosti. Velikost takovou, aby si fena mohla pohodlně lehnout.
  • Odčervení a očkování. Řádně očkovaná by fena měla být před krytím. Březí feny očkovat nelze. Odčervení proveďte před krytím a poté 35.den březosti. 
  • Veterinář. Před porodem je vhodné domluvit se s vaším veterinářem na případné pomoci s porodem ať už jeho osobní přítomností nebo pohotovostí na telefonu, kdy máte jistotu, že v případě komplikací se máte na koho obrátit. 

 

Pohodlné hranaté pelechy pro psy NUFNUF

Příznaky porodu a porod

  • Poslední týden před porodem může fena výrazně snížit příjem krmiva. 
  • Odchod hlenové zátky. Cca 7 dní před porodem odteče z vulvy hlenový medově zbarvený výtok.
  • Den před porodem je fena neklidná, hledá a připravuje si pelíšek.
  • V den porodu fena může úplně odmítat krmení, zrychleně dýchá.
  • Tělesná teplota poklesne o 1-1,5°C, poté by se měl porod rozběhnout do 12 hodin.
    • Fáze otevírací může trvat 6-12 hodin. Objevují se první stahy, otevírá krček děložní. Fena je nervozní, vstává a lehá si, otačí se za břichem. Tato fáze končí objevením se plodových obalů.
    • Fáze vypuzovací, tedy vlastní porod trvá 4-6 hodin, u velkých plemen psů klidně i 12 hodin. Odteče plodová voda po ní by mělo dojít k porodu prvního štěněte do 30-45 minut. Interval mezi štěňaty může být 10-30 minut, někdy ale až 3 hodiny.
    • Fáze poporodní je určená pro vytlačení posledního lůžka. Obvykle trvá kolem 10 minut až 1 hodiny.

Samotný porod sledujte z povzdálí a pokud se vše jeví v pořádku, nijak do něj nezasahujte. Fena by měla sama roztrhnout plodový obal a překousnout pupeční šňůru. Pokud se tak nestane, musíte zakročit vy. Pupeční šňůru podvažte nití a pupeční pahýl dezinfikujte, postačí lékařský líh z lékárny, k dalšímu ošetřování můžete zvolit přírodní olej na rány. 

Fena také po porodu každé štěně olíže, zbaví ho tak zbytků plodových obalů a především nastartuje normální dýchání. V případě, že se fena k opečovávání nemá, musíte opět zakročit vy. 

  • Opatrně vezměte štěně do ruky, dejte pozor, štěňata těsně po porodu jsou velmi kluzká. 
  • Vysajte zbytky plodové vody z tlamy a čenichu, pomůže vám injekční stříkačka bez jehly.
  • Štěně třeme ručníkem hlavně v oblasti hrudníku dokud nejeví známky oživení. 
  • Zkontrolujte tlamičky kvůli případnému rozštěpu patra, štěňata zvažte a označte barevnými šňůrkami nebo obojky pro rozlišování štěňat.
  • Hlídejte přísátí všech štěňat ke strukům feny, slabým jedincům případně pomožte. Po porodu můžete do boxu umístit termofor nebo vyhřívací podložku. 
  • Fenu i štěňata nechejte v klidu, k porodnímu boxu umístěte misky pro psy na vodu i krmení a nezapomínejte vodu pravidelně doplňovat. Kojící fena, má obrovskou spotřebu vody.