Čistota půl zdraví. Slýcháme všichni už odmala a také se tím řídíme. Co ale dělat, když nám do života vstoupí čtyřnohý chlupáč, který o čistotě neslyšel? Jak to udělat, když nechceme mít z bytu minové pole plné loužiček?
Pes je velmi inteligentní zvíře a při troše důslednosti docílíme, že velmi brzy pochopí, co se po něm chce.
Pozitivní trénink je základ
S nácvikem neotálíme a začneme hned jak si štěně domů přivedeme. Ze začátku by mělo štěně vykonat potřebu po každém jídle, pití a spaní. Venku zamezíme zábavě dokud pejsek potřebu nevykoná, klidně ho odneseme zase domů a za chvilku zpět. Věřte, že vynaložená energie se vám brzy vyplatí. Za každou potřebu vykonanou venku hodně chválíme. Odměňovat můžeme pamlsky, pochvalou nebo třeba hrou s oblíbenou hračkou, kterou si vyhradíme pro trénink a psovi ji dáváme jen za odměnu. Pes po čase sám pozná, že jeho chování je žádoucí a stane se pro něj automatické. My zase musíme vysledovat signály, které nám štěně dává:
- kňučení
- nervozita
- otáčení se na místě, štěně vypadá, že něco hledá
- během hry se zastaví a zamyslí
- přisedává a zase vstává
Podložky a jiné pomůcky
Hodně záleží na socializaci z prostředí, ze kterého si pejska berete domů. Většina chovatelů učí štěňátka na noviny nebo podložky a postupně je učí ven. Doma podložku umístěte blízko dveří, kterými se chodí ven, pomoci si můžeme i výcvikovými kapkami, které aplikujeme na podložku nebo psí toaletu. Necháme štěně očichat. Podložku nepřemisťujeme, ale určíme ji místo. Obecně se ale doporučuje podložky spíše brzy odstranit a nepoužívat.
Trestat či netrestat?
Mějte s Vaším čtyřnohým kamarádem trpělivost. Obrovskou chybou je máčení čůmáku v loužičkách. Pokud jste u nehody zrovna nebyli, štěně si nespojí za co ho trestáte. Takové jednání může narušit důvěru mezi psem a majitelem.
Pokud štěně uvidíte, použijte svůj hlas s důrazem na slovo „Nesmíš!“. Jako trest pak může zafungovat ignorace psa.
Dělá to naschvál?
Ne každá nehoda musí znamenat neposlušnost. Časté močení může značit zdravotní problém. Nejčastěji se jedná o zánět močových cest. Pokud nacházíme loužičky například i v místě kde pes odpočívá, je to jasný signál pro návštěvu veterináře. Žádný pes si dobrovolně do pelechu nenačůrá. Pro tyto případy se vyplatí investovat do kvalitního pelechu z odolného materiálu, který v případě potřeby můžeme vyprat v pračce.
Přibližně v 5-6 měsících by měl pejsek zvládnout vykonání potřeby venku a moč udržet v případě naší nepřítomnosti. Každý je však originál, někteří se to naučí už po 14 dnech, jiným to trvá déle. Vždy ale máme na paměti, že trénink dělá mistra.