Socializace, to podivné slovo, které na majitele chlupáčů útočí ze všech stran. Co ale vlastně znamená? Jak socializaci začít a jakých chyb se vyvarovat?
Socializace je proces, který seznamuje štěně s novými věcmi, zvuky a zážitky. Pomáhá štěněti zvyknout si na svět a získat sebevědomí.
K čemu je socializace potřebná?
Socializace je potřebná pro správný duševní a fyzický stav štěněte. Je velmi důležitá pro vaše společné klidné soužití. Co se štěně v prvních měsících života naučí, nese si celý život. Socializace není výcvik, i když se společně prolínají, jak už jsme si vysvětlili v článku „Základní výcvik štěněte“. Pro účinnou socializaci jsou zásadní první dva měsíce života strávené s matkou a sourozenci. Proto je velice důležité neodebírat štěňata od matky dříve, což je běžná praktika množitelů. Taková štěňata po té často končí v útulcích, protože nejen, že jsou často nemocná, ale jejich chování není standardní.
Při vývoji psího chování hrají významnou roli:
- Naučená chování, zdraví a temperament matky. Ověřte si proto povahu matky a sourozenců a zdravotní stav.
- Zkušenosti z prostředí, ve kterém se narodili.
- Zkušenosti a interakce s lidmi. Zde záleží na množství péče a pozornosti, kterou chovatel věnuje matce a celému vrhu. A také pokud se v domácnosti chovatele vyskytují jiná zvířata a děti.
Jako potencionální majitel byste si měli udělat čas na návštěvu u chovatele a výše zmíněné ověřit. Ujistěte se také, zda můžete od chovatele dostávat pravidelné informace o vývoji štěněte, než si je vezmete k sobě domů.
Kdy a jak se socializací začít?
Štěně od zodpovědného chovatele má výborný základ. Mozek se od narození neustále vyvíjí a díky tomu se štěně neuvěřitelně rychle učí. Je otevřené novým zážitkům a situacím a proto je velice vhodné začít okamžitě. Vytvářejte pro něj nové zkušenosti a odměňujte za správné chování. Odměnou může být lákavý pamlsek, oblíbená hračka pro psy nebo výrazná pochvala a vaše pozornost.
Velmi důležité je nebránit se vycházkám ven, do města i do přírody a to i přesto, že štěně nemá ještě ukončené základní schéma očkování. I v tomto období se seznamujte s různými dalšími psy, dbejte pouze na to, aby byli zdraví a řádně očkovaní. Základní postup při socializaci může vypadat takto:
- Zvykněte štěně na obojek a vodítko pro psy. To v prvních měsících používejte v cizím prostředí bez výjimek.
- Postupně seznamujte se sousedy a dalšími přátelskými psy.
- Nechejte štěně prozkoumat zahradu a bezpečnou oblast v okolí domu.
- Navykněte na zvuky z ulice i v domácnosti. Při leknutí výrazně nekonejšete. Je důležité zůstat v klidu kamkoliv půjdete a cokoliv zažijete. Pomůžete tak svému čtyřnohému kamarádovi chápat, že tyto zážitky jsou normální.
Postupně určujte hranice a pravidla a po dokončeném očkování se můžete přihlásit i na první cvičák tzv. psí školku. Samozřejmostí by měl být i nácvik manipulace. Štěně si musí nechat bez potíží prohlédnout uši, zuby, oči i tlapy. Tento nácvik oceníte hlavně při návštěvách veterináře. Trénujte vykonávání potřeby venku.
Neodkládejte ani pravidelnou péči o srst. Častým a rozšířeným mýtem je, že by se štěňata neměla koupat a stříhat. Pokud to jejich srst vyžaduje, zahajte péči o ni podle standardu plemene, nebo se poraďte v psím salonu. První koupání však můžete provést v klidu domova, za pomoci pozitivní motivace. Šampon nebo mýdlo vyberte s přírodním složením, které nebude nepříjemně štípat a váš kamarád si tak odnese pozitivní zkušenost.
S čím vším ještě štěně seznámit?
Místa
- Místo pro odpočinek s kvalitními pelechy pro psy, ale i pro odložení a odvolání psa, v případě jeho nespolupráce nebo neposlušnosti.
- Místo pro krmení, které bude patřit jen jemu, vybavené miskami pro psy z nezávadných materiálů. Jak vybrat misky pro psa jsme psali v článku zde. Štěně by ale mělo respektovat přítomnost vás i ostatních členů rodiny v místě pro krmení a vy musíte sledovat jeho signály a chování.
- Návštěvy, rušné ulice s davy lidí.
- Auto, prostředky hromadné dopravy.
- Výtahy, schody. O správném nácviku chůze po schodech jsme psali v článku „Zdravý pohyb psa“.
Lidé
- Cyklisté, lidé v uniformě, děti, veterinář
Povrchy
- Z počátku se štěňata lekají nových povrchů i uvnitř domu. Užitečné je vystavit štěně i různým výškám, skloněnému terénu. Štěňatům, která mají možnost chodit po různém povrchu, chůze dozraje rychleji než těm, kteří se pohybují jen po rovném stejnoměrném povrchu.
Než se štěně pustí naplno do prozkoumání nového místa, lidí nebo věcí, je důležité nejdříve nechat v klidu pozorovat. Poskytněte mu trochu času na aklimatizaci. Nucení a tlačení bez předchozí možnosti pozorování mohou vytvořit negativní vzpomínky, které vedou k nežádoucímu chování.