Je to vzrušující a krásné období, když s pořídíte nové štěně. Chvíli trvá, než si na sebe zvyknete a pak začnete s tréninkem. Zdravý rozum vás povede, ale možná byste si měli přečíst těchto nejběžnějších 5 chyb a zvážit, zda se těchto pěti nejčastějších chyb nedopouštíte i vy.
Vyhněte se těmto chybám a budete mít šťastné a dobře vychované štěně, které vám důvěřuje.
1. ŘÍKÁME PŘILIŠ ČASTO SLOVO „NE“
U štěňat se často přistihneme, že říkáme na všechno "ne" a po nějaké době to slovo pro psa ztrátí význam. Zkusme psa rozptýlit než mu říkat „ne“, ukažte mu nové hry, které ho zabaví. Zvláště pokud jde o štěně rasy, která má silné sklony k žvýkání věcí. Je dobré mít poblíž hračku nebo kost a pomocí nich odvést pozornost pejska od zničení vašich oblíbených bot.
Když řeknete „ne“, vždy jeho činnost ukončete. Vzdání se, bude mít stejný účinek jako příliš časté opakování a slovo "ne" už nebude záporné. A nepoužívejte "ne" se jménem psa nebo jako synonymum pro jeho jméno, nechtěli byste, aby vám říkali "Ne", že?
2. PODPORA ŠPATNÉHO CHOVÁNÍ
Špatné chování často posilujeme nevědomky. Štěňata jsou rozkošná a vědí, jak používat ty štěněcí oči. Ale to není dobrý důvod k posouvání hranic. Důslednost snižuje stres a buduje důvěru a respekt vůči majiteli. Nedávejte jim tedy pamlsky, hračky a ani jim nevěnujte pozornost, když dělají štěkají, čůrají na podlahu nebo žvýkají vaše věci.
3. ZPOŽDĚNÍ TRÉNINKU
Je dobře míněná myšlenka, že štěně si musí zvyknout na svou novou rodinu a zabydlet se před začátkem výcviku. Věděli jste ale, že se vaše štěně během prvních 12 týdnů života naučí více nových věcí než po zbytek života dohromady?
Možná znovu zvažte zahájení výcviku štěněte. Samozřejmě potřebují čas a trpělivost, než se naučí chovat určitým způsobem. Ale chcete je k tomu hned začít vést. Podívejte se na náš článek o základním výcviku šteněte zde!
4. PŘÍLIŠ OCHRANITELSKÝ
Okolní svět se může zdát děsivý, když se máte o maličké štěně starat. Ale naše přirozené ochranné instinkty často způsobí více škody než užitku. Když štěně zvednete do náručí, tak nebude čelit novým situacím. Pokud si štěně nezvykne, tak ho některé situace mohou děsit po celý zbytek života a bude nespolečenské.
Nechcete svého psa utěšovat vždy, když čelí ohňostroji nebo jiným hlasitým zvukům. Pokud ho začnete uklidňovat, bude váš pes úzkostnější, protože si díky vašemu ochranitelskému chování budou myslet, že něco musí být špatně, abyste projevili strach a utěšili je.
5. PŘÍLIŠ POZDĚ TRESTUJÍCÍ
Váš pes může vypadat zahanbeně, když přijdete domů se zničenou hromadou bot nebo napůl snědenou pečínkou, ale reagují pouze na vaše kárající gesta. Netrestejte svého psa, pokud ho nepřistihnete při činu. Pokud k špatnému chování dochází, když tam nejste, můžete psa otestovat například tak, že půjdete do druhé místnosti s jídlem na stole a připlížíte se k němu, abyste ho pokárali.
Potrestání musí proběhnout společně s chováním, jinak ho nedostanou
Nechcete své štěně trestat za nehody s nočníkem, nebo by mohlo začít vyhledávat pozornost opakováním tohoto chování. Prostě nehodu ignorujte, rychle ji ukliďte a odměňte je, když půjdou ven.
Nejlepší způsoby, jak psa potrestat, je: odvést pozornost hlasitým zvukem, jako je křik nebo tlesknutí, vrátit „ne“ rychlým ignorováním, vypršení časového limitu, stříkací láhev octa/vody, krátké popadnutí jejich srsti z krku, pokud přistihnete je přímo při činu, když tlačíte štěně na bok na znamení dominance,