Aktivní věk většiny plemen psů se v posledním století výrazně prodloužil. Zásluhu na tom má kvalitní selekce chovných zvířat a eliminace dědičných onemocnění. Pro mnohé majitele se pes stal rovnocenným partnerem a při společných aktivitách se psi dostali na úroveň vrcholových sportovců a atletů. Pes byl stvořen k pohybu. Lidé ho vyšlechtili k pasení, práci v armádě, obraně, záchranářským akcím, vzniklo nespočet zajímavých psích sportů. Jaký vliv mají tyto aktivity na pohybový aparát psa? Je důležitě ho znát a má pohyb psa nějaké limity?
Jak se psi pohybují?
Pohyb psa je velmi dynamický a neustále se při něm mění držení těla, rovnováha a těžiště. Pes se udržuje hlavou vzhůru i při působení vnějších sil z prostředí. U většiny plemen vyvíjejí sílu přední nohy. Čím je pohyb rychlejší, tím je kratší doba, kdy se nohy dotýkají země. U trysku dokonce nastane fáze, kdy ani jedna přední noha není na zemi.
- Chůze dozrává přibližně ve věku kolem 6 měsíců. Štěňatům, která mají možnost chodit po různém povrchu, chůze dozraje rychleji než těm, kteří se pohybují jen po rovném stejnoměrném povrchu. Nejedná se tedy o vrozené chování, chůzi musí každý pes natrénovat.
- Kosti jsou u štěňat měkké, tvořené chrupavkou. Ta po narození zvápenatí, vyjma růstových plotének, které jsou náchylné ke zranění. Proto je nesmírně důležité dbát na to, aby štěně neprovádělo žádnou aktivitu s tvrdými nárazy jako je například skákání.
- Růstové chrupavky se uzavírají ve věku 12-14 měsíců, u obřích plemen až kolem 18 měsíce. Po této době je možné se psem začít trénovat sporty a další aktivity. Doba před uzráním růstových chrupavek je ideální ke správné socializaci a výchově a k tréninku základní poslušnosti.
Chůze po schodech
Chůzi po schodech je určitě dobré natrénovat, avšak pomalu a opatrně. Schody představují náročné cvičení pro svaly i kostru a také kardiovaskulární systém. Chůze po schodech je také náročná pro klouby. Při chůzi nahoru můžeme odhalit potíže se zadníma nohama, zatímco chůze dolů je náročná pro psy s bolestmi nebo jinými obtížemi s rameny, lokty, šíje a zad. Jak tedy na správný nácvik chůze po schodech a existují nějaké pomůcky?
- Do velkých prudkých schodů štěně noste, dokud vám to jeho váha dovolí.
- Z tréninku začínejte opatrně. Ze začátku používejte vodítko pro psy kvůli kontrole správného vzorce chůze.
- Ze začátku trénujte na schodech s mírným sklonem a ideálně bez mezer. Až je pes zvládne, můžete postoupit i ke strmějším schodům.
- Nechejte psa beze slov a povelu vstoupit na první schod, a pokud se mu to podaří, odměňte pamlskem a pochvalou.
- Dbejte na to, abyste psa vždy zase přilákali zpátky dolů. Nenechávejte ho nekontrolovaně vyběhnout nahoru.
- Pamlsky můžete jen tak pokládat na schody a nechat psa lézt za nimi.
- Při tomto tréninku pes musí překonat svůj strach a tak není důležité kolik schodů zvládne najednou. Sledujte jeho nadšení a chuť spolupracovat a při únavě trénink ukončete.
- Pozor si dejte, pokud pes skáče do schodů a ze schodů jako králík, pokud příliš spěchá. Obojí ovlivňuje správný vzorec chůze.
- K běžnému životu vám výborně poslouží sklopná rampa. Využijete ji u štěňat, která ještě nemají chůzi na schodech naučenou, pomůže při nastupování do auta, při onemocnění pohybového aparátu a také seniorům.
Relaxace, terapie a rehabilitace
Pokud už jste se svým psem dospěli do fáze tréninku sportů nebo jiných psích aktivit, nezapomínejte ani na dostatečný odpočinek a relaxaci. Po dlouhých vycházkách a túrách nechte vašeho kamaráda odpočívat v pelechu pro psy. Vyplatí se investovat do těch z kvalitních materiálů, zvolit můžete například kvalitní matraci. Pro psí sportovce můžete využít nabídku různých fyzioterapií, jakými jsou například:
- Dornova metoda
- Tejpování
- Bowenova masáž
K relaxaci a rehabilitaci výborně slouží i pobyt ve vodě a plavání. Nikdy do něj ale psa nenuťte a nenechejte ho aktivitu provozovat příliš dlouho. Po pobytu ve vodě psa důkladně osušte, předejdete tak kožním potížím.