B.A.R.F. | Jaké doplňky lze používat a k čemu jsou dobré?

Když se rozhodneme barfovat, náš čtyřnohý kamarád dostává přirozenou stravu po vzoru vlka. V ideálním případě tedy menu v misce pro psa imituje celou kořist. Pravidelně dostává maso, kosti, vnitřnosti a jako doplněk zeleninu, ovoce a bylinky. Trh s chovatelskými potřebami rychle zareagoval a nyní je k dostání nepřeberné množství různých doplňků k barfu. Které doplňky má smysl používat a jak? Tento článek by vám měl pomoci v orientaci v nich.
 

Jaké různé doplňky lze používat a k čemu jsou dobré?

Doplňky výživy k B.A.R.F. můžeme rozdělit do několika kategorií:

  • Náhražky kostí a vápník
  • Mořské řasy
  • Pivovarské kvasnice
  • Tuky a oleje
  • Doplňky vitamínů
  • Náhražky ovoce a zeleniny

Náhražky kostí a vápník můžeme koupit jako minerální směs s vyšším obsahem vápníku nebo jako mletinu z vaječných skořápek. Tyto směsi jsou určené hlavně pro psy, kteří nepřijímají dostatečné množství kostí a hrozí u nich dysbalance v poměru mezi vápníkem a fosforem. Použít je můžeme i u březích a kojících fen a také u štěňat. Vaječné skořápky zajistí přirozený zdroj živočišného vápníku. Směs z nich si ale můžeme vyrobit i doma, usušením a namletím vaječných skořápek. Primárně bychom se však měli snažit o dostatečný příjem kostí, pokud je pes odmítá nebo má problém je rozkousat, zkuste je rozdrtit nebo pomlít společně s jejich masitou částí.

Mořské řasy, především kelpa, se v barfování používají z několika důvodů. Jedná se o řasy patřící mezi chaluhy, které v mělkých vodách vytvářejí rozsáhlé podvodní porosty. Pyšní se v prvenství o nejbohatší přírodní zdroj jodu. Ten je nápomocný a nezbytný při vytváření hormonů štítné žlázy. Výrazně také podporuje přirozenou imunitu organizmu – je bohatým zdrojem elektrolytů (vápník, hořčík, draslík). Má silné antioxidační, antibakteriální a antivirové účinky, čímž zvyšuje regenerační schopnost organismu. Podporuje imunitní systém a správný metabolismus vápníku. Urychluje rekonvalescenci po nemoci, operacích, nebo při fyzické zátěži. Podporuje mozek a mozkové funkce (paměť, koncentrace, kognitivní – poznávací funkce), což se hodí při výcviku a výchově.

Napomáhá potlačovat a odstraňovat zubní plak a zubní kámen změnou enzymatického složení slin. Zlepšuje stav srsti a kůže – podporuje jejich správnou pigmentaci.

Pivovarské kvasnice jsou jeden z nejlepších přírodních zdrojů k doplnění vitamínů B a to včetně B12.  Obsahují také výrazné množství hořčíku, vápníku, železa nebo draslíku či selenu. Zároveň jsou kvasnice vyváženým zdrojem esenciálních aminokyselin. Zvláště se hodí psům, kteří jsou v zátěži, nebo psům žijícím v zimě venku a výrazně pomáhají při rekonvalescenci.

Oleje a tuky se do misky pro psy přidávají z několika důvodů. Velmi často se používají rybí oleje či specificky lososový olej. Ty zajišťují aminokyseliny, omega 3 kyseliny a vitamin D3. Podporují správnou činnost srdce, zdraví kůže a srsti a imunitní systém.

Mezi další významný olej používaný v barfu patří olej z ostropestřce. Ten má výrazný vliv na činnost a detoxikaci jater.

V neposlední řadě lze používat hovězí tuk, lůj, který cíleně doplňuje tuky v krmné dávce, zejména u psů ve vysoké zátěži, psů s podvýživou a seniorů.

PAIKKA designove misky pro psy 

Kdy a jak často doplňky výživy přidávat?

Optimální je přidávat psům do krmiva doplňky výživy v menších dávkách denně nebo alespoň dva až třikrát týdně. Zvýšenou potřebu příjmu doplňků výživy pak mají psi především v těchto životních fázích nebo situacích:

  • Výměna srsti psa
  • Při hárání a v době březosti
  • V době kojení štěňat
  • Poruchy látkové výměny
  • Po nemoci nebo po operaci psa
  • Při alergiích, zejména těch s kožními projevy
  • V seniorském věku

Podpora činnosti střev

Bezproblémová činnost střev je důležitá pro celkové zdraví organismu. Jejich činnosti výrazně pomáhají správné bakterie. Jsou důležitou součástí výživy psa, jeho předchůdce vlk je zvyklý přijímat tyto bakterie stravou, především z natráveného obsahu žaludku a střev přežvýkavců.

Dnes můžeme psovi přísun dobrých bakterií zajistit podáváním nepraných zelených drštěk. Ne všichni psi jsou však ochotni je přijímat a také se těžko shánějí. U mražených drštěk navíc obsah bakterií klesá. Pro efektivní doplňování dobrých bakterií můžeme používat přírodní tekutý doplněk výživy z fermentovaných bylin, který obzvláště při narušené střevní mikroflóře a při trávicích potížích s podporuje kvalitu a řízení příjmu živin.

Další doplněk pomáhající činnosti střev je psyllium. Jedná se o rozpustnou vlákninu z jemně namletého osemení jitrocele indického Má schopnost vázat na sebe velké množství vody a vytvářet gel. Podporuje trávení, zlepšuje činnost střev a čistí organismus od škodlivých látek, zvyšuje objem krmiva v žaludku bez kalorií, čímž pomáhá regulovat tělesnou hmotnost u jedinců s obezitou. Je řešením při potížích s průjmy, váže vodu ve střevě a upravuje peristaltiku střev a usnadňuje s vyprazdňováním análních žlázek.

Závěrem je důležité si pamatovat, že všeho moc škodí a doplňky slouží pouze jako podpora. Většinu pozornosti musíme pořád věnovat správné skladbě surovin a celkovému příjmu živin v jednotlivých krmných dávkách.