Každý zodpovědný majitel psa si přeje, aby jeho čtyřnohý kamarád prospíval bez zdravotních potíží a byl spokojený. A každý majitel také na začátku společné cesty se psem stojí před rozhodnutím, jaké pořídit krmivo, které zajistí zdraví psa. V předchozích článcích jsme si představili krmení BARFem a také vysvětlili výhody krmení granulemi. Jak ale na trhu chovatelských potřeb vybrat ty nejlepší granule? Jak se zorientovat? A čemu se vyhýbat?
Rozhoduje cena?
Pravděpodobně si díky velké reklamě vzpomenete na několik značek granulí, a i v chovatelských potřebách si jich hned všimnete. Není, ale všechno zlato co se třpytí, a tak si můžete být jistí, že ono krmení nebude mít to nejlepší složení. Výrobce investuje více do reklamy než do vstupních surovin a kontroly kvality, ve složení pak můžete najít:
- Neplnohodnotné rostlinné bílkoviny – sója, pšenice, nahrazují kvalitní živočišné bílkoviny
- Vedlejší produkty. Mají nízkou výživovou hodnotu. Na obalech je najdeme jako vedlejší rostlinné a živočišné produkty, bílkovinné hydrolyzáty a koncentráty.
U takového krmiva tedy nevíme, z jakého zdroje jsou živiny získány. Také dávkování těchto granulí bude vyšší a ve výsledku vyjdou dráž než krmivo s kvalitním složením a nižší krmnou dávkou. Pejsek bude neustále hladový a bude loudit další a další dávku.
A proč jsou takové granule pro psy lákavější? Obsahují totiž velké množství soli, barviv a ochucovadel a vyvolávají takzvanou chuť umami. Je to jako byste vy dávali přednost rychlému občerstvení před plnohodnotným jídlem.
Co tedy ve složení hledat?
- Maso. Výrobci uvádějí ve složení obsah masa před zpracováním. Při zpracování je čerstvé maso zbaveno vody. Aby mělo krmivo správný poměr živočišných bílkovin, je důležité mít ve složení i masové moučky či sušené maso. Maso při zpracování ztratí zhruba 70% vody, při sušení granulí se odpaří a zbyde 30% původního množství. V případě, že je čerstvé maso uvedeno na prvním místě, musí hned následovat masová moučka. Pak můžeme mít jistotu solidního výrobce, který se nás nesnaží oklamat.
- Zdroj sacharidů. Co se obsahu obilovin a kukuřice týče, spousty výrobců granulí, se jim snaží vyhnout a nahradit jinými zdroji. Zdravý jedinec snese v krmivu jak obsah pšenice, tak i kukuřice. Nesmí však ve složení převažovat a rozhodně by se neměli objevovat na prvních místech složení. Zdroj škrobů či sacharidů by měl být uveden s přesným rozpisem, o jaký zdroj jde. Nestačí napsat jen obiloviny nebo produkty rostlinného původu. Nejlépe stravitelné jsou pro pejska brambory, rýže, proso a amarant. Hůře stravitelné jsou kukuřice, pšenice, oves, ječmen. Je potřeba zkontrolovat i celkový obsah obilovin. Varovným signálem je to, pokud se ve složení objevuje více různých druhů obilovin – např. kukuřice, rýže i pšenice zároveň.
- Tuky. Tuky v granulích by měli být živočišného původu. Rostlinné tuky jsou pro výrobce mnohem levnější, ale obsahují mastné kyseliny, které jsou pro psa v neaktivní formě, což vede u mnoha chlupáčů k potížím se srstí, kožním zánětům a po delším čase k selháním srdce nebo ledvin. Na živočišné tuky neexistuje alergie, proto není zapotřebí se jim vyhýbat ani pokud má Váš mazlíček diagnostikovanou intoleranci nebo alergii na konkrétní druh masa. Jde o nesnášenlivost jeho bílkovin.
- Vláknina. Vláknina v krmivu zajistí pejskovi čistou střevní stěnu dobře plnící svou funkci vstřebávání živin, předchází zánětům zažívacího traktu a průjmům. Navíc způsobuje pocit nasycení.
- Přírodní konzervanty. Konzervanty jsou nejlepší ve formě směsi přírodních vitamínů E (tokoferolů) a vitamínu C, případně rozmarýnu.
- Přídatné látky:
- zeleninu, ovoce, bylinky,
- prebiotika, probiotika, antioxidanty,
- spektrum vitaminů, minerálů a stopových prvků včetně organických (chelátových) forem
- kloubní podpora (glukosamin, chondroitin, MSM)
Co by granule rozhodně neměli obsahovat?
- Sůl (chlorid sodný). Vyvolává problémy s ledvinami, u jedinců s predispozicí může vyvolat onemocnění srdce. Ideálně by v granulích mělo být NaCl (chloridu sodného) kolem 1%, ale většinou se sodík a chlor objevují i v dalších komponentech krmiva. Výrobce musí deklarovat celkový podíl Na i Cl.
- Mléko a výrobky z něj. Ve výživě psa nemá žádný význam, může způsobit potravinové alergie a trávící obtíže
- Sorban draselný. Draselná sůl kyseliny sorbové se používá jako chemický konzervant, který zabraňuje tvoření plísní a kvasinek v krmivu. Ovšem tato látka se také používá do pracích prostředků, šamponů i cigaret.
- Fosfáty. Zajišťují vázání vody, v malém množství je naleznete všude, ale ve velkém mohou způsobit poruchy trávení.
- cukry, digestivum
- krevní moučka, deriváty (např. deriváty rostlinného původu) a jiné podezřelé názvy
A ještě jeden nešvar!
Označení krmiv podle různých plemen. Opět jde jen o reklamní trik. Zákazníkovi, tedy Vám, se líbí, že na obalu najde krásný obrázek svého psa. Výrobci se líbí, že díky tomu může navýšit cenu. Ovšem potřeba složení krmiv se nijak neliší podle plemen. Stejné složení můžete nabídnout čivavě stejně tak jako labradorovi.
Rozumné je orientovat se podle velikosti granulí, ty bývají obvykle označeny slovy jako mini, large, medium a odlišeny pouze velikostí, ne složením. A také podle životního stadia vašeho mazlíčka. O tom jsme psali v článcích „Jak vybrat správné krmivo pro štěně“ a „Výživa seniorů“.