Proč při krmení štěněte zohledňovat životní stadia?
Každý pes má podle své životní fáze jiné požadavky na složení krmiva. Krmení příliš nízkým nebo naopak vysokým množstvím živin, než je doporučený průměr, může negativně ovlivnit zdravotní stav. Nemůžeme štěně krmit stravou pro dospělé psy a dospělé psy stravou pro seniory, každé toto krmení má jinou skladbu co se poměru živin týče.
Přizpůsobování krmiva podle životního stadia nám tedy výrazně pomůže udržet dobrý zdravotní stav v průběhu celého života. Pro jeho udržení je nutné, aby krmivo obsahovalo živiny ve správném množství a vyváženém poměru. Nutriční faktory, kterým je důležité se věnovat jsou:
- Tuky
- Bílkoviny
- Energie
- Vápník a fosfor
- Voda
Jaké jsou doporučené výživové poměry u krmení štěňat?
U štěňat platí, že jsou požadavky na živiny v poměru k dospělým jedincům vyšší, avšak množství vápníku a celkové energie jsou nižší z důvodu prevence obezity a u štěňat velkých a obřích plemen z důvodu správného vývoje kostry.
Doporučené hodnoty živin v krmivu pro štěňata by měly vypadat následovně:
- Hrubý protein 22-32%
- Hrubý tuk 10-25%
- Vápník 0,7-1,7%
- Fosfor 0,6-1,3%
- Poměr Ca/P 1:1-1,8:1
Jaká je tedy praxe když už máme štěňátko doma?
Při pořízení štěňátka je důležité se zeptat chovatele čím krmil on a toto krmení pořídit i domů pro první dny. Štěňata mají velice citlivé zažívání a prudké změny v krmení jim neprospívají. Krmení, které jsme vybrali zařazujeme postupně a mícháme ho s původním, toho postupně ubíráme až zbyde krmení nové. Poté sledujeme psa, zda na změnu krmiva reaguje dobře. Sledujeme jak mu chutná, jestli po něm nemá nafouklé tvrdé bříško, jestli mu nezpůsobuje plynatost, důležité je pozorovat jak vypadá stolice. Nekvalitní krmivo se štěňátku projeví i na kůži a srsti. Jak pečovat o srst najdete v článku zde.
Krmnou dávku štěňátku rozdělíme alespoň na 3 porce, od roku života rozdělujeme dávku na porce 2. Vždy zajistíme přísun čerstvé vody, pokud se rozhodneme krmit konzervami, vždy je podáváme ohřáté na pokojovou teplotu, jídlo přímo z lednice by mohlo způsobit zánět žaludku a trávící obtíže. Ovšem doporučuje se konzervy střídat s granulemi, podpoříme tím přirozené obrušování zubů. Snažíme se krmit vždy ve stejný čas, misku s krmením necháme štěňátku 10-15 minut a poté sebereme. Stálé plná miska vede k obezitě nebo naopak pejsek jen uzobává, necítí pořádný hlad a může tak přijímat málo živin a být hubený.
Jak je to? Krmit štěně masem nebo ne?
Trendem poslední doby je pořizovat superprémiová krmiva s co největším podílem masa. Jak ale správně číst složení, abychom nenaletěli výrobci?
Předně je důležité vědět, že výrobci uvádějí ve složení obsah masa před zpracováním. Při zpracování je čerstvé maso zbaveno vody. Aby mělo krmivo správný poměr živočišných bílkovin, je důležité mít ve složení i masové moučky či sušené maso a nemusíte se bát, kvalitní výrobci přidávají masové moučky vyrobené z kvalitní svaloviny.
Při hledání správného krmiva tedy hlídáme tabulku s obsahem živin (bílkoviny, tuky, celková energie), ale i složení, abychom si ověřili, že zdroj bílkovin je převážně živočišného původu a vždy musíme ve složení nalézt masovou moučku a to nejlépe hned na prvním místě. Jste překvapeni? Maso při zpracování ztratí zhruba 70% vody, při sušení granulí se odpaří a zbyde 30% původního množství. V případě, že je čerstvé maso uvedeno na prvním místě, musí hned následovat masová moučka. Pak můžeme mít jistotu solidního výrobce, který se nás nesnaží oklamat.
Výrobci mají povinnost uvádět jednotlivé suroviny ve složení sestupně. Tedy od největšího zastoupení po nejmenší.
Jsou pro štěně bezpečná sůl a jiná aditiva?
Sůl je stejně jako pro lidi i u psů důležitá, ale ve velkém množství škodí stejně mazlíčkům jako jejich majitelům.
Jedná se o velmi levnou surovinu a psům většinou hodně chutná. U levnějších, zejména marketových krmiv má funkci konzervantu a zvyšuje chutnost. Ve složení ji někdy nemusíme najít, výrobci nemají povinnost sůl do složení psát. Najdeme ji ale v tabulce živin jako sodík (Na) a chlor (Cl). U štěňátek je doporučení 0,3% sodíku a 0,45% chloru v sušině.
Jak krmit štěně. Rady na závěr
- Do krmné dávky pro štěně nezapomínáme zahrnout i pamlsky a přizpůsobíme krmnou dávku v závislosti na množství použitých pamlsků.
- Vyhýbáme se přílišnému obsahu aditiv a chemických konzervantů, protože mohou způsobovat kožní potíže.
- Štěně necháme po každém jídle vždy odpočívat.
- Do jídelníčku psa nikdy nezařazujeme kravské mléko, organizmus psa neumí štěpit mléčný cukr, výsledkem bývají trávící potíže.
- Nikdy nedáváme vařené nebo pečené kosti, třepí se na malé úlomky, které mohou vážně poškodit trávící trakt nejen štěněte, ale i dospělého psa. Na okusování můžeme místo kostí pořídit třeba přírodní jelení paroh
Pořídit správné krmivo se může zdát jako složitý úkol. Ptejte se chovatele, svých přátel, čtěte recenze. A mějte na paměti, že nejdražší krmivo nemusí znamenat to nejkvalitnější.