Konzervované krmivo je u psů velmi oblíbené a přijímají ho obvykle s nadšením a bez obtíží. Řadí se mezi kompletní krmivo, a tudíž s ním lze krmit celoživotně. Většina odborníků na psí výživu se ale shoduje, že není vhodné krmit pouze konzervami. Jaké jsou výhody a nevýhody krmení konzervou? Jak je nejlépe nakombinovat s granulemi?
Proč se nedoporučuje krmit pouze konzervou?
I přesto, že se ve většině případů jedná o kompletní krmivo, tedy krmivo, které splňuje veškeré požadavky na obsah živin, není vhodné podávat toto jako jediný zdroj potravy. Důvody proč to tak nedělat jsou následující:
- Zuby a žvýkací svaly. Samotné konzervy nenutí psa moc kousat a používat tak zuby a žvýkací svaly. Zuby mají tak mnohem menší možnost se přirozeně obrušovat a hrozí tak zvýšené riziko vzniku zubního kamene, který dokáže zuby pěkně potrápit, a navíc je zdrojem bakterií. Žvýkací svaly jsou oslabené a postupně ochabují.
- Obsah vody a sytnost. Konzervy obsahují oproti granulím větší obsah vlhkosti. Vezmeme-li krmnou dávku kvalitních granulí a krmnou dávku kvalitní konzervy, bude vždy ta z konzervy na objem mnohem větší a vychází i nejdráže co se peněz týče. K pokrytí energetické potřeby psa budete potřebovat mnohem více vlhkého krmiva než granulí.
- Rychlá spotřeba. Konzerva po otevření by se měla zpracovat nejpozději do 2 dnů. Otevřená v lednici však ztrácí svoji vůni a lákavost. Také v misce na krmení nemůžete nechat konzervu delší dobu, protože se rychle stává zdrojem pro líheň bakterií.
- Častější průjmy. Krmení samotnou konzervou u většiny psů způsobuje řidší stolici až průjmy. Svoji roli v tom hraje opět vlhkost krmiva. Častější řídká stolice a průjmy způsobují potíže s análními žlázkami a peristaltikou střev.
Výhody krmení konzervou a jak číst složení
Orientace v obalech konzerv je jednodušší než obaly granulí. Je to proto, že konzervy obvykle obsahují méně jednotlivých surovin. Postup, jak je číst je ale prakticky stejný jako jsme popisovali v článku „Granule | Jak číst jejich složení?“. Obecně platí, že čím je obsah konzervy kašovitější, tím méně důvěry lze do něj vkládat. Ani na obalech konzerv byste neměli najít pojmy jako: živočišné produkty, rostlinné produkty, vedlejší produkty živočišné výroby apod. Rozhodně by také neměli obsahovat sóju, obiloviny, barviva a konzervanty.
Konzervy vybírejte stejně kvalitní jako granule, ideálně s podobným složením. Inspirovat se můžete například konzervami FARM, které obsahují pouze kvalitní maso, vnitřnosti a zeleninu.
Mezi výhody krmení konzervami můžeme zařadit:
- Praktické řešení pro cestování a výlety se psem
- Lákavost a vůně může pomoci rozkrmit i chronické nejedlíky či zvířata po operacích
- Díky vlhkosti dodávají hydrataci, která se hodí například po sportovním výkonu nebo v horkých letních měsících.
Jak konzervy kombinovat s granulemi
Každé krmivo vyžaduje jiné množství a druhy trávících enzymů, rychlá změna krmiva vyvolá změnu ve střevní mikroflóře a následnou změnu kvality výkalů, případně nepříjemné trávicí obtíže. Pokud se tedy rozhodnete pro přikrmování konzervami, měli byste je vždy smíchat s granulemi a podávat pravidelně. V případě konzerv, které obsahují pouze maso, je vhodné uvařit přílohu v podobě rýže nebo brambor či opět smíchat s granulemi. Míchat se doporučuje dvěma způsoby:
- Ubrat 10% původní dávky granulí a konzervou dávku pouze ochutit
- 2/3 krmné dávky granulí a 1/3 konzerva
Obecně lze doporučit dávkování 60-80g konzervy na 10kg hmotnosti psa. Pejska ale sledujte a dávkování upravte podle jeho stolice a případného přibírání či hubnutí.