B.A.R.F. pro psy | Proč BARF a co je barfování?

Chovatelské potřeby nabízejí v dnešní době nepřeberné množství krmiv pro psy od granulí přes konzervy až po BARF. Doba krmení psů zbytky od stolu je už naštěstí dávno pryč a majitelé jsou teď vystavení rozhodování jaké krmivo pořídit a zajistit tak zdraví a správný vývoj svého psa. Často se rozhodují mezi komerčními krmivy a krmením tzv. barfem. Co BARF znamená a jaké jsou jeho výhody? 

BARF

BARF je zkratkou z angličtiny (Bone And Raw Food) a znamená krmení přirozenou syrovou stravou, kterou majitel svému psovi připravuje sám. Krmí se svalovina, vnitřnosti a kosti, případně se přidávají vařené přílohy a zelenina s ovocem. 

Jak se BARF připravuje a kde sehnat suroviny?

  • Běžný obchod s potravinami či řeznictví. Nejjednodušší způsob, jak získat maso, kosti a vnitřnosti. Suroviny nakoupíte společně s nákupem pro vás samotné a doma poté rozdělíte do jednotlivých dávek. Pokud máte svého oblíbeného řezníka, můžete se s ním domluvit na nákupu méně obvyklých věcí, jakou jsou například vepřové nohy, uši, rypáčky či dršťky nebo vám může zhraňovat odřezky a různé kosti. 
  • Specializovaný obchod s masem určeným pro zkrmení. Fungují spíše ve větších městech, kde mívají své kamenné prodejny a také jsou schopni rozvážet zboží na objednávku přes internetový obchod. Nabízejí suroviny 2.jakosti, to znamená, že maso není vhodné pro konzumaci lidmi. Nemusíte ale bát, že by maso nebylo kvalitní. Jedná se například o maso, kde je nevhodně umístěno razítko od veterinární kontroly, nebo má nestandartní velikost. Mnozí majitelé, kteří využívají tuto možnost vám potvrdí, že maso 2.jakosti kolikrát vypadá lépe než z obchodu pro lidi. V těchto obchodech nakoupíte maso jednotlivě nebo už hotové kompletní směsi.
  • Sušený BARF. Jedná se relativně o novinku na trhu. BARF je sušený mrazem, což zajistí zachování všech vitaminů, živin a chuti. Lze ho použít jako formu pamlsku nebo smíchat v teplé vodě a vytvořit tak kompletní krmnou dávku. Tato forma BARFu je ideální pro cestování, hlídání vašeho mazlíčka nebo pro majitele s minimální možností skladování surovin pro BARF.

Příprava samotné krmné dávky vyžaduje trochu více znalostí v oblasti výživy. Ideální je pořídit si odbornou literaturu zaměřující se na krmení syrovou stravou. Zde najdete všechny tabulky s výživovými hodnotami, a návod, jak si poskládat krmné dávky pro vašeho psa. Počítá se s jeho velikostí a váhou. Nesmíte zapomínat na přídavek kostí kvůli správnému poměru fosforu a vápníku. Nejdůležitější je tedy správný poměr masa a kostí. Zelenina, ovoce a přílohy nejsou úplnou nutností. Zajišťují přísun vitamínů, minerálů a vlákniny. Pokud ale váš pes odmítá zeleninu a ovoce v jakékoliv formě, nezoufejte, lze to elegantně nahradit nepranými dršťkami a případnými doplňky stravy.

Jak BARF skladovat?

Z výše popsaného jistě tušíte, že krmení syrovou stravou bude na skladování a místo náročnější než zakoupení pytle s granulemi. Minimálně budete muset udělat místo v mrazáku nebo pořídit ještě jeden. Jak nejčastěji skladují maso a kosti zkušení chovatelé?

  • Šuplík v mrazáku. Řešení pro majitele malých či mini plemen nebo jednoho středního psa. Jednotlivé dávky si připravíte do krabiček či mrazících pytlíků, popíšete a pak už jen vytahujete, rozmrazujete a krmíte.
  • Další mrazák. K tomuto řešení se uchylují majitelé větší smečky, či velkých až obřích plemen. Nejpraktičtější jsou velké pultové, kde jednotlivé dávky opět můžete skladovat v sáčcích či krabičkách, a ještě se vejde maso navíc. 
  • Jednotlivé dávky v lednici na pár dní dopředu. Tento způsob je náročný na organizaci a čas. Pro tyto případy je lepší využít možnost sušeného BARFu nebo zůstat u krmení komerčními krmivy (granulemi či konzervou).

Při vytahování jednotlivých dávek mějte na paměti, že je musíte nechat rozmrznout a ohřát na pokojovou teplotu (včasné vytažení na kuchyňskou linku), nikdy nedávejte krmení přímo z lednice, mohlo by způsobit nepříjemné trávící potíže či dokonce zánět žaludku.

PET FARM FOOD

Výhody a nevýhody BARFU

Výhody

  • Víte přesně, co je v misce. Žádná chemie, žádné konzervanty. Víte, co dáváte do misky a pokud odebíráte od kvalitního dodavatele, znáte i přesný původ masa. Navíc krmíte vždy čerstvými surovinami.
  • Krmíte pro psa přirozenou stravou
  • Lepší stravitelnost a využitelnost živin. Z přirozené stravy pes stráví většinu živin, u granulí je tenhle poměr daleko menší.
  • Lepší odolnost vůči parazitům. Žaludeční šťávy psa na syrové stravě mají nižší pH (jsou kyselejší) a většina parazitů v takovém prostředí nepřežije. Zde je důležité zmínit, že byste maso pro psy měli vždy přemrazit teplotou alespoň -18 °C, která zlikviduje případné zárodky. S touhle kombinací uchovávání masa + kyselého prostředí v žaludku psa se nemusíte bát nakažení.
  • Menší riziko torze žaludku. Granule v trávicím traktu bobtnají a zůstávají tam klidně až 2 dny, maso je během půl dne strávené.
  • Omezení tvorby zubního kamene, díky okusování syrových kostí.

Nevýhody

  • Větší důraz na vyváženost. Pokud se do BARFu vrhnete bez předchozího studia, můžete napáchat více škody než užitku. Jedním z velkých nešvarů je nevyváženost stravy, kdy psovi chybí (nebo naopak přebývá) některý z prvků.
  • Hygienická rizika. Maso je potřeba přemrazit a nikdy by se nemělo dostat do přímého kontaktu se surovinami pro lidskou spotřebu. Parazité, kteří pro psa nejsou vůbec nebezpeční, mohou člověku způsobit nepříjemnosti.
  • Poranění kostmi. Nejsou pro psy nebezpečné v případě, že dodržíte pár základních rad. Určitě nikdy nedávejte psovi vařené a pečené kosti, které se štěpí v ostré konce. Podávejte je syrové a obalené masem. Pokud máte doma hltouna, je lepší podávat kosti pomleté či rozdrcené.
  • Potřebujete místo na uskladnění surovin.
  • Na cestách řešíte uskladnění. V případě cest lze využít sušený BARF, kvalitní konzervy nebo přechodně použít kvalitní granule.