Obezita je chronické onemocnění, při kterém se v těle ukládá nadměrné množství tuku. Zdravotní rizika spojená s obezitou jsou vysoká a bohužel se už dávno netýká pouze lidské populace. Jak se obezitě u psů vyvarovat? Jaké má následky a jak proti ní bojovat?
Co obezitu způsobuje?
Jedna z hlavních a nejčastějších příčin je neoddiskutovatelně špatně nastavená krmná dávka a zbytečně vysoký příjem energie společně s nízkým výdejem.
Klíčem ke spokojenému a zdravému psovi, je především správná a vyvážená strava. Každé životní stadium vašeho psa potřebuje nastavit optimální krmnou dávku se správným poměrem živin. Pokud si nejste jistí, jaké krmivo pro psa zvolit pomůžou vám k tomu články ze sekce výživa a strava psů.
Mezi další faktory způsobující obezitu u psů řadíme:
- chybná představa o stavbě psího těla – majitelé často obezitu nepoznají
- věk – psi starší pěti let postupně omezují pohyb a denně tak spalují méně kalorií.
- genetická predispozice – některá plemena mají predispozice k tomu, být obézní. Mezi taková plemena patří například zlatý retrívr, labradorský retrívr, baset, bígl, mops, west highland white teriér, jezevčík, anglický buldok a dále plemena typu mastif
- kastrace – snížení produkce pohlavních hormonů snižuje energetické výdaje a může způsobit změny v sytosti (zvýšený hlad)
- nemoci – Hypotyreóza, Cushingův syndrom, ale i onemocnění pohybového aparátu
- léky – některé léky, zvláště dlouhodobě podávané, mohou být příčinou nabírání na váze
- žebrání u stolu – víme, že smutným psím očím se těžko odolává, ale respektování přednosti u jídla patří k základům chování ve smečce. Pokud máte správné krmivo a dobře nastavenou krmnou dávku, a i přes to pes přibírá na váze, zamyslete se, jestli od vás nedostává zbytky od stolu
- nadměrné množství pamlsků-pamlsky jsou skvělí pomocníci při výchově a výcviku, ale nesmíte je zapomínat připočítávat do denní krmné dávky. U pamlsků také záleží na jejich kvalitě, vybírejte ty přírodní složené pouze z masa, jakými jsou například pamlsky
Vliv obezity na zdraví
Obezita způsobuje široké spektrum chorob.
Mezi tyto choroby patří: diabetes (cukrovka), onemocnění srdce a cév, vysoký krevní tlak, potíže s dýcháním, reprodukční problémy, nemoci jater, vyšší riziko ohrožení při anestezii psa.
Obezita u štěňat a mladých psů je velký problém. Způsobuje vývojové a růstové vady. Velmi často je příčinou vytočených končetin, dysplazie kyčelních a loketních kloubů, propadlého hřbetu. Je zde vyšší riziko ruptury předního zkříženého kolenního vazu, luxace pately, osteoartritidy a osteochondrózy.
Jak obezitu léčit
U psů, stejně jako u lidí, je velice žádoucí, aby hubnutí probíhalo pozvolna. Cílem je shazovat nabraná kila postupně a zdravou váhu si následně i udržet. Navštivte svého veterináře, který provede nezbytná vyšetření k odhalení chorob, jež mohou s obezitou souviset. Poté vám může pomoci nastavit správnou krmnou dávku.
V případě, že se i po dodržování krmné dávky váha nehýbe, můžete zkusit nasadit speciální zdravotní dietu, která má vysoký obsah bílkovin a vlákniny a podporuje metabolismus k rychlejšímu spalování.
Pokud však ani komerční dietní krmivo nepomůže, zkuste zapřemýšlet o metodě BARF. Miska pro psa naplněná čerstvým masem a kostmi, doplněná zeleninou a ovocem, se může i pro ty největší hladovce stát ideálním řešením. Navíc jako majitelé, máte absolutní kontrolu nad tím, co do misky dáváte. Pokud BARF neznáte nebo nevíte jak na to, pomůžou vám k tomu články „B.A.R.F. pro psy | Proč BARF a co je barfování?“ a „Nejčastější chyby při barfování“.
Nedílnou součástí léčby obezity u psů je i zvýšený výdej energie pomocí pohybu. Pomozte svému zvířecímu parťákovi více se hýbat. Existuje celá řada možných cvičení, vždy ale dbejte na aktuální fyzické možnosti psa.
- U hodně obézních zvířat začínejte velmi pozvolna pravidelnou procházkou. Ze začátku ji můžete rozdělit do několika kratších a postupně zvyšovat intervaly. Pořiďte si k tomu třeba nový obojek pro psy a vodítko, aby i vás motivovalo chodit se psem pravidelně.
- Zařaďte hry s hračkou venku i doma. Na venkovní dovádění se bude perfektně hodit létající talíř nebo hračky Strelka vhodné k aportování. Domácí hru můžete podpořit přetahováním se spirálou nebo uzlem.
- Teplé počasí zase přímo vybízí k aktivitám ve vodě, která navíc ulevuje namáhaným kloubům.
- Využít můžete také nabídek speciálních rehabilitačních center pro psy, kde jsou v nabídce tréninky na běžícím pásu, a kde vám zkušený personál ukáže další možnosti pohybu se psem.