Vzhledem k výrazným změnám vzhledu domácího mazlíčka, bývají kožní onemocnění nepříjemná nejen pro samotné zvíře, ale i pro jeho majitele.
Kožní onemocnění můžeme rozdělit na:
- Infekční onemocnění:
- Parazitární nemoci
- Bakteriální nemoci
- Virové nemoci
- Neinfekční onemocnění:
- Alergie
- Autoimunitní nemoci
- Nádorová onemocnění
Dohromady existuje přes 200 kožních nemocí. Bývají náročné na diagnostiku, protože jejich projevy se opakují pořád dokola. Jen vyjímečně málo onemocnění má svůj typický příznak, který se u jiného neobjevuje. Některá onemocnění jsou spíše vzácná, která ale řeší veterináři nejčastěji?
1) Alergie na bleší kousnutí
Jedná se o přehnanou reakci imunitního systému na bílkoviny ze slin blech. Jakmile je jednou pes alergický na bleší kousnutí, nese si tento problém už celoživotně. Typickým projevem alergie na bleší kousnutí jsou pupínky. Obvykle postupují od zadní strany stehen a kořene ocasu přes záď směrem k hřbetu. Dále se můžou rozšířit i do slabin, na vnitřní stranu stehen, pupek a ze hřbetu až ke krku. Pes si pupínky škrábe, olizuje a vykusuje, což mění jejich vzhled a vzhled původně nepostiženého okolí. Rozškrábané pupínky se pokrývají stroupky a strupy. Můžeme zaregistrovat i větší množství lupů. Při intenzivním škrábání se chlupy začnou lámat a vypadávat, vznikají lysá místa, kůže je zarudlá. Může se objevit také mazotok a nemocný pes žlukle zapáchá.
Léčba: zbavení zvířete blech. Neméně důležité je ale i zlikvidovat blechy z prostředí, hlavně z pelechů, koberců a míst, kde pes nejvíce tráví svůj čas (tip: vyberte si psí pelechy nebo deky, které je možné prát v pračce). Dále musíme dbát na celoživotní ochranu před blechami.
2) Hot-spot dermatitida
Hot spot vzniká, pokud pes neustále olizuje, škrábe nebo okusuje místo na těle. Jde o ohraničený zánět kůže, který se nejčastěji objevuje v teplých měsících léta a podzimu. Prvotní příčinou bývá štípnutí od hmyzu, drobné poranění, zplstnatělá srst nebo podráždění kůže po pobytu ve vodě se sinicemi. V takovém místě se nejprve objeví začervenání a následnou pozorností psa k tomuto místu dojde k poškození kůže a přemnožení bakterií. Na kůži se začne tvořit žluto-zelený sekret, která nepříjemně zapácha, slepuje chlupy v okolí rány k sobě a tím více podporuje množení bakterií. Prevencí proti hot-spotu je dostatečná pozornost péči o srst psa.
Léčba: postižené místo se odmastí, oholí a desinfikuje. Pejsek většinou dostane límec. Majitel provádí pravidelnou desinfekci místa a v některých vážnějších stavech pomohou antibiotika a léky proti bolesti.
3) Ušní hematom
Pokud psa bolí nebo svědí ucho, může si jeho škrábáním přivodit hematom. V ušním boltci dojde škrábáním a klepáním hlavy k prasknutí cévky a vylití krve mezi chrupavku a kůži. Místo pak oteče, je na dotek horké a velmi bolestivé. Proto je velmi důležité dbát na pravidelné kontroly uší a jejich případné čištění (více informací o čištění uší si přečtěte zde). Někdy může vzniknout i po šarvátce, kousnutím od jiného psa.
Léčba: veterinář odsaje tenkou jehlou tekutinu z boule, podle stavu aplikuje lokální kortikoidy. Většinou je potřeba odsátí tekutiny zopakovat. Nezmizí-li hematom ani po více odsátích, přistupuje se k chirurgickému řešení. Dále pak veterinář vyřeší primární problém, kvůli kterému pes začal ucho drbat.
4) Histiocytom
Jedná se o nejčastější kožní nádor. Většinou se vyskytuje u mladých psů do 5 let. Skoro vždy se jedná o nádor nezhoubný. Může se vyskytnout kdekoliv na těle, ale nejvíce se tvoří na končetinách, čenichu, tlamě či ušních boltcích. Vypadá jako tuhá narůžovělá boule, chlupy v okolí vypadají.
Léčba: chirurgické odstranění
5) Kvasinková dermatitida
Kvasinkové infekce často postihují meziprstí, břicho, kožní záhyby, tváře a tlapky. Typická je pro ně tvorba žlutých krust a šupin v míst postižení a zápach.
Léčba: koupele v roztoku chlorhexidinu, pravidelné vysušování postiženého místa, zamezení škrábání a olizování, v těžkých případech lokální nebo celkové kortikoidy