Potravinové alergie u psů a koček bývají jedním z největších strašáků majitelů chlupáčů. Mohou být stejně jako lidé alergičtí na celou řadu věcí jak z prostředí, tak i z krmiva.
Problémy s nesnášenlivostí krmiva mohou být dvojího druhu:
- POTRAVINOVÁ ALERGIE je problémem imunitního systému, organismus reaguje na určitou složku krmiva tvorbou protilátek.
- INTOLERANCE znamená, že tělo není schopné určitou složku trávit. Obvykle chybí nebo špatně pracuje nějaký trávící enzym a trávící systém pak bývá velmi podrážděný.
Misky pro psy a samozřejmě i pro kočky by měli být z kvalitních materiálů. U levných plastů může docházet k uvolňování chemických látek do krmiva, které pak mohou časem způsobovat problémy.
Jaké jsou projevy alergie či intolerance u psů a koček?
Nejčastějšími projevy bývají u psů i koček kožní změny. Výrazná svědivost a kopřivka a to hlavně v oblasti meziprstí, třísel, břichu, hlavy a podpaží. Často jsou doprovázeny průjmy, plynatostí a zvracením. Tyto trávící obtíže pak více souvisí spíše s intolerancí. Často se můžeme setkat i se záněty uší, které se opakovaně vracejí i po zaléčení.
U koček se svědivost objevuje v oblasti hlavy a krku a díky ní se mohou začít velmi výrazně sebepoškozovat.
Při delším trvání problémů může srst zcela vypadat, objevují se bolestivé mokvavé rány po celém těle, srst může být abnormálně mastná. Ulevit kůži a srsti můžeme zvolením vhodné kosmetiky, zejména té na přírodní bázi, a vhodné péče, o které jsme psali v článku Péče o srst u psa - jak často koupat a česat. Případně doporučujeme i jiné články o zvířatech.
Jaké alergeny se tedy projevují nejčastěji?
Alergie U psů na:
- hovězí maso
- mléčné výrobky
- kuřecí maso
- pšenice
- jehněčí maso
Dále se pak projevují i konzervanty a jiná aditiva v komerčně zpracovaném krmivu. A méně často sója, kukuřice, vejce a ryby.
Alergie U koček na:
- hovězí maso
- ryby
- kuřecí maso
- pšenice
- mléčné výrobky
Jak se alergie u koček a psů diagnostikují?
Výše zmíněné potíže byste měli vždy konzultovat s vaším veterinářem. Ten obvykle nejprve vyloučí výskyt vnějších parazitů spojených také s kožními problémy a poté navrhne eliminační dietu. Je u ní zapotřebí dostatek času a stoprocentní spolupráce majitele i zbytku rodiny. Jak se provádí?
- před zahájením eliminační diety si majitel pečlivě zaznamená, co všechno zvíře přijalo za potravu (včetně pamlsků a doplňků stravy) a jaké byly jeho potíže. Obvykle stačí 1-2 týdny záznamu.
- pokud se zvíře projevuje kožními potížemi, mělo by být krmeno dietou 5 týdnů u psů a 6 týdnů u koček
- pokud má zvíře pouze zažívací potíže, mělo by být krmeno dietou 2 – 4 týdny
- majitel zaznamenává případné potíže
- Během eliminační diety nesmí majitel (ani nikdo z rodiny) podávat nic jiného, než dietu. Tu můžete vařit i doma, ale obvyklejší a jednodušší je zvolit hypoalergenní dietu z řad veterinárních diet. Vynechají se i veškeré pamlsky a doplňky.
- Pokud se příznaky zvířete na dietě zlepší, je pro potvrzení diagnózy a je nutný tzv. provokační test - zvířeti podáme původní potravu. Když se zvířeti po podání původní potravy příznaky vrátí, je diagnóza potvrzena
Po absolvování eliminační diety se nemusíte bát, že by zvíře bylo doživotně na veterinární hypoalergenní dietě. Pro větší jistotu můžete absolvovat ještě krevní testy určené přímo k odhalení alergenů. Tyto testy generují seznam alergenů, ale jsou brány pouze jako orientační seznam. Podle něho však můžete pomalu vybírat krmivo takové, které bude vašemu zvířeti vyhovovat a složením odpovídat výsledkům obou testů.
Dnes už na trhu najdeme spousty krmiv s obsahem netradičních surovin jako je například klokaní maso, pštrosí maso, hmyz nebo třeba tapioka či quinoa. Nezapomeňte i na změnu pamlsků, i u nich musíte hlídat složení. Zvolit můžete například takové, které obsahují ostropestřec mariánský nebo houbu chaga, které se tradičně využívají k posílení imunity.