Koprofagie | proč pes žere cizí výkaly?

Jsou pro vašeho mazlíčka jeho a cizí výkaly nepochopitelným lákadlem? Je koprofagie znakem zdravotních potíží a je nutné vyhledat veterináře? Jak tento nepříjemný zlozvyk odnaučit a co k němu Vašeho psa vede? 

Koprofagie

Koprofagie (odborný termín pro pojídání výkalů) není u psů nijak neobvyklé chování, i když pro majitele je velmi nepříjemné. Dobrou zprávou je, že vašemu psovi pojídání vlastních výkalů celkově nemůže nijak ublížit. Pojídání výkalů cizích zvířat už může být problém, zejména: 

  • Přenos parazitů. Především škrkavek. Ve výkalech se nachází vajíčka, která se po pozření vylíhnou. Jedinci nakažení škrkavkami zaostávají v růstu, mají matnou srst, zvětšená břicha, dochází ke ztrátám hmotnosti, zvracení, objevuje se kašel, chudokrevnost. V těžkých případech může dojít k úhynu jedince. 
  • Přenos nemocí. Pojídáním cizích výkalů se může pes nakazit nejrůznějšími bakteriologickými i virovými onemocněními. Nejzranitelnější jsou štěňata v době přezubování, pojídáním koňského trusu se u nich může rozvinout tetanus.

Kdy je koprofagie normální?

U všech psovitých šelem je koprofagie za určitých okolností normální. 

  • Feny po porodu. Feny po svých štěňatech pravidelně uklízejí pelech. Pojídají výkaly a čistí moč. Jedná se o pudové chování, které má zajistit přežití vrhu. Zabraňuje tím propuknutí infekcí a také likviduje pach, díky kterému by mohl vrh vypátrat případný predátor. Jedná se o nepodmíněný reflex související s komplexem projevů mateřského chování. 
  • Štěňata. Rostoucí štěňata jsou zvídavá a prozkoumávají své okolí všemi smysly. Olizují, žmoulají, okusují, a kromě jedlých věcí se dostanou také ke spoustě věcí nepoživatelných nebo nevhodných. Jak dospívají, naučí se, že granule nebo konzervy jsou mnohem lepší než výkaly a obvykle s koprofagií přestanou. 

Koprofagie se může vyskytovat v několika variantách nebo jejich kombinacích:

  • soustředí se jen na vlastní výkaly
  • požírají výkaly ostatních psů
  • požírají výkaly jiných druhů zvířat a člověka
  • požírají pouze zmrzlé výkaly v zimním období

Pala raw pamlsky pro psy

Jaké faktory přispívají k rozvinutí koprofagie

K rozvinutí koprofagie nejčastěji dochází už ve štěněčím období. Přispívá k ní i špatná nebo nulová socializace. A jako za každé nežádoucí chování, i za koprofagii může částečně majitel.

  1. Trestání za loužičky a výkaly. Pokud štěně trestáte fyzicky nebo mu strkáte čumák do loužiček a hromádek, může to v něm vyvolat stres a nepříjemné prožitky. Bude se vás potom bát a bude mít snahu po sobě uklízet. Správný postup jsme popisovali v článku „Jak naučit štěně vykonávat potřebu venku? 
  2. Nepozornost a nedůslednost majitele. Pokud venku na procházkách necháte svého psa dělat, co se mu zalíbí, může být jednou z těchto aktivit právě i koprofagie. Pejska proto mějte na vodítku, a nenechávejte výkaly ani očichávat. Nebo ho zabavte nějakou aktivitou třeba tréninkem správného přivolání (popsáno v článku „Spolehlivost bez vodítka“)
  3. Asociace se skutečnou potravou. Ta se stane v případě, že máte misky s krmením umístěné v blízkosti místa, kde pes vykonává potřebu. Dochází tak, ke spojení pachu potravy a výkalů a pes není schopen poznat rozdíl. 
  4. Špatná strava. Malé množství vlákniny v krmné dávce. Nepravidelný režim krmení. Nedostatek potravy, hlad. To všechno může přispět k rozvoji koprofagie. Nastavte si pravidelný režim krmení, který dodržujte a pořiďte kvalitní krmení s dostatkem vlákniny. Inspirovat se můžete i krmením metodou BARF.
  5. Nuda. Zamyslete nad denním režimem vašeho kamaráda. Má dostatek prostoru k vybití energie? Zabavujete ho pravidelnou hrou s hračkami a zapojuje při hraní i hlavu? Jaké možnosti střídání aktivity a odpočinku má váš pes, pokud zrovna nejste doma? Umí odpočívat ve vlastním pelechu? 

Možné zdravotní potíže vedoucí ke koprofagii

V některých případech za koprofagii nemůže špatná výchova a socializace, ale zdravotní potíže. Mezi hlavní patří:

  • onemocnění slinivky břišní (diabetes nebo snížená produkce trávicích enzymů) 
  • malabsorpční syndrom
  • některé hormonální poruchy (snížená funkce štítné žlázy a hyperadrenokorticismus) 
  • podávání některých léků (např. steroidů)

Tyto důvody koprofagie musíte řešit se svým veterinářem, který určí správnou diagnózu a následnou léčbu. 

Rady na závěr

Zamezte přístup psa k výkalům, odklízejte je pravidelně z jeho prostředí. Při vykonávání potřeby na procházkách nenechávejte psa, aby si po sobě svoje výkaly kontroloval. Doma zabavte psa hračkami, pořídit můžete i plnící kongy nebo paroží na okus. Hlídejte kvalitu psí potravy a upravte denní režim tak, aby měl pes dostatek prostoru na vybití energie i na odpočinek.