Péči o uši a drápy je potřeba psa navykat už od štěněte. Pozitivním tréninkem docílíme, že si pes nechá v klidu manipulovat s tlapkami, prohlížet meziprstí a navykne si na zvuk kleští na stříhání drápků. U uší je důležité nechat si zkontrolovat zvukovod a nechat si na uši sahat.
Stříhání drápků
Stříhání drápů není jen estetická záležitost. Pravidelně zastřižené drápy zajistí, že pes bude mít správný postoj, nebudou se mu křivit nohy a nebude mít později potíže s celým pohybovým aparátem. Nezastřižené drápy také umí nepříjemně zarůstat do kůže a stávají se tak zdrojem velké bolesti a zánětu.
Samotné stříhání se lze naučit i doma a není potřeba navštěvovat kvůli tomu veterináře. Základem úspěchu je pořídit kvalitní nůžky či kleště, které jsou dostatečně ostré. Na trhu najdeme nejrůznější pomůcky od nůžek, kleští s takzvanou gilotinkou až po různé brusky. Velikost pomůcky přizpůsobíme velikosti psa.
Nejsnazší stříhání budou mít ti majitelé, jejichž pes má drápky bílé. U nich můžeme krásně vidět, kde končí lůžko a céva a kde je už pouze přerostlá rohovina, která je potřeba zkrátit. Většinou jsou rozdělené na růžovou a bílou část. Ta bílá je rohovina a může se stříhat. Růžovou část pak tvoří drápové lůžko s cévou. Přiložíme kleště či nůžky k drápku a necháme zhruba půl centimetru místa od lůžka a cévy a rychle střihneme. Ostříhané drápky pak můžeme ještě zabrousit pilníkem, aby se netřepily.
U psů, kteří mají drápky tmavé musíme postupovat opatrněji. Drápky stříháme raději po menších částech a kontrolujeme zda už se neblížíme k cévě. Poznáme to tak, že se uprostřed drápku v místě střihu objeví narůžovělá tečka. V ten moment přestaneme se zkracováním. Důležité je nezapomenout na páté prsty. Drápky na těchto prstech se nedotýkají země a tudíž nemají žádnou možnost se přirozeně obrousit. Mají tendenci se zatrhávat při psí aktivitě nebo bolestivě zarůstat do kůže, zastřiháváme je stejně jako ty ostatní.
Co dělat pokud drápek střihneme moc?
I přes velkou opatrnost se nám někdy může stát, že drápek střihneme moc a teče krev. Děje se to pokud nám pes ucukne s tlapkou nebo také pokud lůžko a céva dorůstají příliš. Důležité je zachovat klid a nepanikařit, tyto emoce pes vnímá a bude je opakovat po vás, ošetření takto rozhozeného zvířete je pak zbytečně obtížnější. Pro tuto příležitost je vhodné mít doma pomůcky k zastavení krvácení. Můžeme pořídit toto:
- Hypermangan: manganistan draselný, v podobě černo-šedých krystalků. Má přirozené dezinfekční účinky. Seženeme v každé lékárně. Vatovou tyčinku lehce navlhčete, namočte do krystalků hypermanganu a přiložte na pár vteřin na krvácející dráp.
- Kamencová tyčinka: seženete v každé lékárně nebo drogerii. Tyčinku navlhčete ve vodě a přiložte na krvácející dráp, držte alespoň 2 minuty.
- Speciální prášek na zastavení krvácení: v chovatelských potřebách můžeme sehnat přímo přípravky na zastavení krvácení z drápku. Obvykle obsahují draslík, chloridy a sulfáty a fungují stejně jako hypermangan. Jejich nevýhodou je zbytečně vysoká cena.
- Tuhé mýdlo, škrob: v případě, že doma nemáme výše zmíněné pomůcky, postačí i tuhé mýdlo nebo škrob. Mýdlo přiložíme na krvácející dráp a chvíli počkáme. Mýdlo udělá na drápku špunt, který krvácení zastaví, musíme však ohlídat psa, aby si mýdlo z drápku neolizoval. Stejně poslouží i klasický škrob, který používáme na vaření (solamyl), tlapku s krvácejícím drápkem do něj namočíme a počkáme, až krvácení přestane.
Intenzitu stříhání volíme podle aktivity psa. Zvířata, která tráví většinu času venku si drápky obrušují přirozeně hrabáním a chůzí na různém povrchu.
Péče o uši
Péče o uši u zdravého zvířete spočívá v pravidelné kontrole uší, čištění uší a v případě některých plemen v pravidelném vytrhávání chloupků.
Čištění uší provádíme tehdy, pokud vidíme ve zvukovodu špínu. Obyčejně špinavé ucho obvykle nezapáchá a psa neobtěžuje, avšak velké nánosy špíny se později stávají zdrojem zánětů.
- K čištění si připravíme speciální čistící přípravek, který zakoupíme v chovatelských potřebách či u veterináře. Nikdy nepoužíváme vodu a nikdy nečistíme uši pomocí vatových tyčinek! Zevní zvukovod psa má tvar písmene L, tyčinky by pouze posunuly nečistoty směrem k ušnímu bubínku.
- Uchopíme ušní boltec, aplikujeme přípravek a ucho promasírujeme. Musíme slyšet čvachtavý zvuk. Poté ucho uvolníme a necháme psa zaklepat hlavou. Tím vyvine odstředivou sílu a špína a maz se dostanou na kraj ucha, případně ven. Poté už vezmeme kousek vaty nebo gázy, postačí i papírová utěrka a ucho vytřeme.
Vytrhávání chloupků rostoucích ze zvukovodu, považujeme za základní péči. Chloupky vyrůstající na takovém místě brání spolu s nečistotami a ušním mazem přísunu vzduchu a podporují vznik zánětu.
- K vytrhávání nám poslouží prsty nebo speciální pomůcka zvaná pean. Seženeme ji v kvalitních chovatelských potřebách, v potřebách pro rybáře nebo vám ji objedná váš veterinář. Pean se uchopí jako nůžky a jeho konci se jednotlivé trsy chloupků vytrhávají.
- Chloupky lze i stříhat nůžkami, avšak musíme dávat velký pozor, abychom zvíře neporanili a odstřižené chloupky musíme z ucha vyčistit.
Při kontrole, čištění uší a vytrhávání chloupků pracujeme rychle, zvíře hodně chválíme a po skončení činnosti odměníme.