V životě psa někdy nastane moment, kdy je nevyhnutelné navštívit veterináře a podstoupit chirurgický zákrok. Ať už se jedná o akutní život ohrožující stav, řešení chronických potíží, vážných nemocí či prevenci, součástí léčby a rychlého zotavení je i správná pooperační péče. Co dělat, když máte psa po operaci? Co je nezbytné dodržovat a čemu se vyhnout? Jaké jsou možné komplikace a čím můžete rekonvalescenci podpořit?
Operace a anestezie
Každá operace i průběh anestezie jsou jiné, stejně tak jako je každé zvíře úplně jiné a jinak reaguje. Nejdůležitější pro vás jako majitele jsou rady vašeho veterinárního lékaře a je potřeba se jimi bez výjimek řídit. Existuje však několik obecných tipů, které pomohou vašemu mazlíčkovi rychle se zotavit.
Naprostá většina veterinářů propouští zvíře po operaci domů až když je plně probuzené, vnímá a dokáže se (v rámci možností) pohybovat. Přesto však na svém pejskovi můžete ještě několik hodin i dní pozorovat známky doznívající anestezie, mezi které patří:
- Nekoordinovaný pohyb
- Lehká dezorientace a zmatenost
- Slabost končetin
- Lehký kašel v důsledku podráždění dýchacích cest při intubaci
- Snížená chuť k jídlu
- Únava a ospalost
Cesta domů
Ideální je, když si pro svého chlupatého kamaráda přijedete autem, nebo si zajistíte odvoz. Pes po operaci rozhodně nezvládne cestu po svých ani prostředky MHD. Malá plemena psů pohodlně převezete v přepravním boxu či přepravním batohu, kde to pro ně bude nejbezpečnější a pohodlné. Větší psi s vaší pomocí cestu k autu zvládnou. Mějte ale na paměti, že po anestezii bude pes lehce zmatený a lekavý, a proto ho i na přechod z ordinace do auta připněte na vodítko. Pokud nemáte přepravní box nebo batoh anebo je váš čtyřnohý kamarád velké plemeno, budou se jistě hodit ochranné autopotahy na sedačky a bezpečností spojky k auto pásu. Dalším ulehčením je klec do kufru auta, kterou majitelé větších psů využívají i k běžnému cestování se psem.
Příchod domů
Po příchodu domů uložte psa na klidné, tiché místo, do sucha a tepla. Využijte klidně jeho pelech, na který je zvyklý, ale určitě musí být na zemi a s co nejméně překážkami v okolí. Pelech pro psa by měl být měkce vystlaný a na prvních pár dní ho můžete opatřit i jednorázovými podložkami pro případ nehody. Na nich se dá i lehce vypozorovat případné krvácení nebo hnisání operační rány.
Další nezbytnou součástí pooperační péče je omezení pohybu, neboť je zde velké riziko potrhání stehů, otevření rány a následné zavlečení infekce. To vede k prodloužení a komplikaci celé rekonvalescence. V praxi to znamená:
- Zkrácení procházek na nezbytné minimum a pouze na vodítku
- Zamezit chůzi po schodech (doporučujeme zakoupit sklopnou rampu)
- Znemožnit vyskakování na gauč
- Úplně vynechat hru s psími kamarády a samozřejmostí je i úplné vynechání sportu, pokud nějaký se psem provozujete.
Kontrola rány a léky
Ránu je potřeba kontrolovat několikrát za den. Pokud je čistá, suchá a s neporušenými stehy, není nutné do ní nijak zasahovat. Pozorovat můžete i lehký otok a modřiny. V ordinaci vás pravděpodobně vybaví dezinfekčním roztokem a ránu překryjí sterilním krytím a speciálním oblečkem zvaný pruban. Ten nesundávejte a krytí rány vyměňujte podle pokynů veterináře. Součástí pooperační výbavy bude i ochranný límec, který se připíná na obojek psa a zamezuje mu ránu kousat a lízat. I přes počáteční nesouhlas vašeho psa nepolevujte a límec mu nesundávejte.
Pokud je rána zarudlá, na dotek horká, tvrdá či mokvá a zapáchá nebo vidíte poničené stehy, neprodleně kontaktujte svého veterináře.
Po vyndání stehů můžete hojení jizvy podpořit přírodním olejem na rány, který podporuje obnovu pokožky pomocí přírodních éterických olejů a omega 3, -6, -7 a -9 mastných kyselin.
Léky psovi podávejte dle pokynů z ordinace a v žádném případě nepodávejte léky proti bolesti určené pro lidi. Psům způsobují závažné poškození jater.
Většina veterinářů vás požádá, abyste se dostavili na kontrolní prohlídku po operaci a poté ještě na prohlídku spojenou s vyndáním stehů. Tyto kontroly nevynechávejte, protože jen lékař dokáže správně posoudit, zda se rekonvalescence ubírá správným směrem a zda je všechno v pořádku.
Krmení a voda
Jestliže lékař neřekne jinak, obecně se doporučuje nejprve začít nabízet vodu. Tu nabízejte v malém množství několikrát za den. Když pes vodu přijímá v pořádku a nezvrací ji, můžete začít nabízet malé množství lehce stravitelné potravy. Někdy vám lékař nabídne speciální dietu určenou ke správné rekonvalescenci, která šetří trávící trakt.
Psi po operaci mohou mít snížený apetit. Není potřeba se hned děsit, pokud první den nechce přijmout žádné krmivo. Sledujte také jestli pes nezvrací, pokud ano, prodlužte interval mezi krmením.
Zvracení po operaci může být způsobeno:
- Nadměrným množstvím vypité vody
- Reakcí na anestetika
- Některými předepsanými léky
Veterináře kontaktujte, pokud zvíře zvrací velké množství, pokud je ve zvratkách krev nebo zvrací několikrát do hodiny. Obzvláště na pozoru musí být majitelé psů po operaci žaludku nebo střev.
O tom, jak probíhá jedna z nejběžnějších operací - kastrace a jaké jsou její výhody a nevýhody si můžete přečíst v článku „Kastrace psů a fen| jaké jsou její výhody a nevýhody?“